Reklama

Technologie wojskowe

Oko Odyna na straży Europy. Miliony euro na wczesne ostrzeganie

Autor. MBDA

Unia Europejska zainwestowała 90 mln EUR w rozwój nowoczesnego, satelitarnego systemu wczesnego ostrzegania przed nadlatującymi pociskami balistycznymi. Projekt Odin’s Eye II jest realizowany przez konsorcjum kilkudziesięciu firm pod przewodnictwem niemieckiej OHB System AG.

Satelitarne systemy wczesnego ostrzegania są obecnie podstawowym narzędziem w działaniach obronnych państwa, szczególnie w obecnej sytuacji geopolitycznej. To właśnie tego typu urządzenia pozwalają na wykrycie nadlatujących pocisków balistycznych i hipersonicznych, dzięki czemu można uniknąć masowych ataków na cele wojskowe i cywilne. Potrzebę zwiększenia świadomości sytuacyjnej dostrzegła również Unia Europejska, która w ramach Europejskiego Funduszu Obronnego zdecydowała na przyznanie 90 mln EUR na drugą fazę programu Odin’s Eye (Oko Odyna).

Reklama

Program jest realizowany poprzez umowę Komisji Europejskiej i niemieckiej firmy OHB System AG, która została wybrana na lidera konsorcjum kilkudziesięciu firm ze Starego Kontynentu. Według dostępnych informacji, pierwsza faza programu Odin’s Eye została rozpoczęta jeszcze w 2021 r., kiedy UE dofinansowało konsorcjum kwotą 7,5 mln EUR na wstępne badanie, które miało potrwać 2 lata. Od tego momentu zakres programu rozszerzył się do 43 podmiotów.

W grudniu 2023 r. OHB System AG poinformowało o podpisaniu umowy z Komisją Europejską na dofinansowanie 90 mln EUR w celu rozpoczęcia fazy projektowania, integracji i weryfikacji w ramach projektu Odin’s Eye II. W komunikacie OHB System AG możemy zapoznać się z komentarze Sabine von der Recke, członkini zarządu zaangażowana w prace, która stwierdziła, że „w przestrzeni kosmicznej zapadnie także decyzja o suwerenności i zdolnościach obronnych Europy, a w związku z obecnym stanem geopolitycznym świata niezbędna jest specjalna zdolność wczesnego ostrzegania”.

Reklama

Warto zauważyć, że w program Odin’s Eye zaangażowanych jest kilka europejskich gigantów technologicznych, tj. Airbus Defence and Space, ArianeGroup, Leonardo, Thales Alenia Space, MBDA France SAS, ale również polska spółka Sybilla Technologies zajmująca się dostarczaniem rozwiązań informatycznych na potrzeby różnych branż. W programie bierze udział również Norwegia, pomimo braku członkostwa w Unii Europejskiej, oraz działające na jej terenie firmy, tj. Rheinmetall Norway AS.

Według informacji podanych przez Unię Europejską oraz OHB System, Odin’s Eye wpiszę się w cel projektu TWISTER (Timely Warning and Interception with Space-based Theater surveillance) realizowanego w ramach PESCO (Permanent Structured Cooperation) - europejskiej inicjatywy zakładającej stałą współpracę strukturalną w zakrese bezpieczeństwa i obronności.

Reklama

TWISTER ma na celu wzmocnienie Europy w zakresie wykrywania, śledzenia i przeciwdziałania wszelkim zagrożeniom w przestrzeni kosmicznej. Koordynatorem projektu jest Francja, a zaangażowane państwa to Finlandia, Włochy, Niemcy, Hiszpania oraz Holandia.

Źródło: OHB System / Europeanspaceflight.com / Defensenews.com / Space24.pl

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newsletterazaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze

    Reklama