Reklama

Technologie wojskowe

Przyszłość technologii kosmicznych: łączność i obrazowanie satelitarne

Autor. Defence24.pl

Podczas tegorocznej konferencji Defence24 Days odbył się panel: „Przyszłość technologii kosmicznych: łączność i obrazowanie satelitarne”. Uczestnicy dyskusji rozmawiali na temat wykorzystania przestrzeni kosmicznych we współczesnych konfliktach zbrojnych oraz rozwoju polskich zdolności w tym zakresie. Rozmowa była również okazją do prezentacji oferty firm z krajowego i zagranicznego sektora kosmicznego.

W panelu poświęconemu przestrzeni kosmicznej podczas tegorocznej edycji konferencji Defence24 Days wzięli udział gen. bryg. Marcin Górka, Pełnomocnik Ministerstwa Obrony Narodowej ds. przestrzeni kosmicznej, Dyrektor Departamentu Innowacji MON; płk Marcin Mazur, Wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej; Witold Witkowicz, Prezes spółki ICEYE Polska; Paweł Rymaszewski, Prezes spółki Thorium Space, Jong Jim Kim reprezentujący Hanwha Systems; Thomas Jost z Raytheon oraz Thibault Ferrier z firmy Viasat. Moderatorem panelu był Mateusz Mitkow, redaktor prowadzący portalu Space24.pl.

Jako pierwszy głos zabrał gen. bryg. Marcin Górka, który opowiedział na temat zmiany podejścia do technologii kosmicznych w Wojsku Polskim. Według Dyrektora Departamentu Innowacji MON, wydarzenia ostatnich lat pokazują i uświadamiają nas, jak istotnym elementem są technologie kosmiczne, tj. nawigacja, łączność lub komunikacja. 

Reklama

Gen. Górka dodał, że Wojsko Polskie od lat korzysta z tego typu rozwiązań, a doświadczenie nabyte przez ten czas pozwala na rozwój zdolności kosmicznych jeszcze intensywniej. Przestrzeń kosmiczna nie jest już tak bezpieczna dla zlokalizowania tam infrastruktury. Patrzymy na to w takim sam sposób, jak na inne domeny operacyjne. – dodał. Pełnomocnik resortu obrony podkreślił, że zdolności są budowane nie tylko w ramach systemu krajowego, ale również we współpracy z innymi państwami.

Autor. Defence24.pl

Panelista poruszył również kwestię zakupu dwóch satelitów obserwacyjnych od firmy Airbus Defence and Space, który powinien być traktowany jako jeden z elementów układanki, jaką jest budowa szerokich zdolności kosmicznych w Wojsku Polskim. Przykładowo, równolegle trwają prace nad programem obserwacji Ziemi - Mikroglob, który kierowany jest do polskiego przemysłu.

W dalszej kolejności głos zabrał płk Marcin Mazur, który podkreślił, że w przypadku technologii kosmicznych zasoby cywilne są w stanie uzupełniać zasoby wojskowe. Atak na infrastrukturę Viasat jest potwierdzeniem, że nieważne czy on jest cywilny, rządowy lub wojskowy. Ważne, że daje zdolność danemu przeciwnikowi i ważne, aby go zneutralizować i odciąć od zasobów. – dodał Wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Reklama

W konfliktach zbrojnych dużą rolę odgrywają satelity obserwacyjne, wykorzystujące technologią radarową, które w swojej ofercie posiada polsko-fińsko spółka ICEYE. Witold Witkowicz podkreślił, że radar jest królem pola walki, jeśli chodzi o zobrazowania satelitarne. Panelista dodał jednak, że do pełnego obrazu niezbędne są również satelity optyczne, a zatem różnorodność danych oraz ich łączenie jest kluczowe.

Autor. Defence24.pl

Wojsko i wywiad, z którymi pracujemy mają dużą przewagę nad przeciwnikiem – dodał Witold Witkowicz. Prezes ICEYE Polska dodał, że dane od spółki są wykorzystywane już na poziomie taktycznym i operacyjnym, czego przykładem była bitwa o Hostomel.

Wojna na Ukrainie oraz poprzednie konflikty zbrojne pokazały również duże znaczenie łączności satelitarnej, w której specjalizuje się polska spółka Thorium Space. Nie da się prowadzić żadnego konfliktu bez łączności satelitarnej” – stwierdził Paweł Rymaszewski.

Autor. Defence24.pl

Spółka rozwija dwa projekty: polski satelita telekomunikacyjny na orbitę GEO oraz segment naziemny dedykowany również do satelitów, które są na orbicie. Terminale, które oferujemy dają zupełnie inną funkcjonalność. Pracujemy również nad rozwiązaniami przyszłości, którą posłużą do m. in. zbierania danych, lokalizacji sygnału i walki elektronicznej. - dodał Paweł Rymaszewski.

Reklama

W panelu wzięli udział przedstawiciele przemysłu zagranicznego. Thibault Ferrier z firmy Viasat wymienił zalety technologii kosmicznych w obronności kraju, do których można zaliczyć działanie i obserwację poza linią wzroku, otrzymywanie informacji w czasie rzeczywistym lub zapewnienie stabilnej komunikacji na polu walki.

Viasat, jak podkreślił Thibault Ferrier, dysponuje flotą 20 satelitów zapewniających łączność szeroko- i wąskopasmową na całym świecie. Oferta taka jest skierowana również do Polski i obejmuje m. in. stacje naziemne. Viasat prowadzi obecnie rozmowy w zakresie technologii modemów oraz terminali satelitarnych.

Autor. Defence24.pl

W kolejnych latach Viasat wystrzeli 10 nowych satelitów, z których 2 będą wyjątkowe, ponieważ zapewnią ciągłe pokrycie regionu północnoatlantyckiego oraz Arktyki. To będzie coś wyjątkowego dla jednostek z Polski lub innych państw NATO” - dodał Thibault Ferrier.

Thomas Jost reprezentujący Raytheon określił przestrzeń kosmiczną jakoforce multiplier. Wojna to gra liczb. Jeśli masz tyle ludzi, jednostek, czołgów, samolotów, musisz być zdolny, aby jest pomnożyć, a tym samym to, co możemy dzięki nim uzyskać.” – powiedział Jost. Zaznaczył, że tak samo jest w przypadku technologii kosmicznych, które są nieodłącznym elementem działań operacyjnych.

Autor. Defence24.pl

Panelista poruszył również kwestię ochrony infrastruktury nie tylko w przestrzeni kosmicznej, ale również na Ziemi. Raytheon dysponuje rozwiązaniami, które mogą wzmocnić zdolności Polski w tym zakresie.

Ofertę dla Polski i Wojska Polskiego posiada również Hanwha Systems z Korei Południowej. Jong Jim Kim podkreślił, że istotne jest utrzymanie strategicznej kooperacji polsko-koreańskiej.Widzimy ogromną możliwość współpracy z Polską i polskim przemysłem. Skupiamy się w dużej mierze na obserwacji Ziemi, ale to nie wszystko. Jesteśmy otwarci na współpracę z polskimi instytucjami wojskowymi i przemysłem w ramach różnych projektów.” - powiedział przedstawiciel Hanwha Systems.

Autor. Defence24.pl

Dyskusję zakończyła wypowiedź Pawła Rymaszewskiego. W Polsce mamy wspaniałych inżynierów. To jest nasz czas! Polska będzie ważnym graczem w przyszłości. Widzimy to już dziś. Duże firmy przenoszą się do nas, a powodem są ludzie. - powiedział Prezes spółki Thorium Space.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Dudley

    Zamiast bajania o planach, chciałbym usłyszeć że Polska zamówiła parę satelitów SAR w IcyEye. Które są tańsze od czołgów K2 i Abrams

Reklama