Reklama

Technologie wojskowe

Testy terminali satelitarnych dla Wojska Polskiego

Autor. WZŁ nr 1

Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A. rozpoczęły testy funkcjonalne terminali satelitarnych PPTS „Fikus”. Celem prowadzonych testów jest potwierdzenie ich zdolności do pracy przy użyciu nowoczesnych wzmacniaczy tranzystorowych SSPA dla pasma Ku i X.

W ostatnich dniach należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 S.A. poinformowały o rozpoczęciu testów funkcjonalnych terminali satelitarnych PPTS „Fikus”, które mają potwierdzić zdolności tych urządzeń do działania przy użyciu wzmacniaczy tranzystorowych SSPA dla pasma Ku i X.

Reklama

Jak czytamy w komunikacie spółki, na wniosek Instytucji Eksperckiej – DKWOC zakres testów rozszerzony jest o wykorzystanie najnowocześniejszych modemów satelitarnych, które znajdują się obecnie na wyposażeniu SZ RP. Zastosowanie nowych wzmacniaczy zwiększy niezawodność terminali, mobilność i bezpieczeństwo, a ich modernizacja pozwoli stworzyć jeden, spójny satelitarny system transmisyjny.

Autor. WZŁ nr 1

Przenośno-Przewoźny Terminal Satelitarny PPTS-1,8 (Fikus) zapewnia wielopasmową łączność na szczeblu operacyjnym i taktycznym. Pracuje on w trzech zakresach częstotliwości: C, X i Ku. Spełnia w pełni parametry satelitarne określone w dokumentach standaryzacyjnych NATO (STANAG 4484 i 4486) oraz MIL-STD 188-164A.

Reklama

WZŁ-1 S.A. świadczą usługi dostępu do segmentu satelitarnego dla SZ RP od 2007 r. Spółka posiada dedykowane Centrum Satelitarne odpowiedzialne za spełnienie wymagań technicznych Zamawiającego. Głównym zadaniem Centrum jest kompleksowe zarządzanie i administrowanie pasmem satelitarnym dostarczanym do SZ RP.

Źródło: Wojskowe Zakłady Łączności nr 1

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze (1)

  1. Dudley

    A kiedy wojsko przeniesie doświadczenia Ukraińców na polski grunt, i zakupi terminale satelitarne ale nie od Muska ale od Airbusa w sieci OneWeb? Może na początek z tysiąc, by wprowadzić łączność satelitarna na niższy szczebel dowiedzenia.

Reklama