Reklama

Technologie wojskowe

UFO zestrzelone przez amerykański myśliwiec. Opublikowano zdjęcie

Autor. DOD/U.S. Navy

W ostatnich dniach media obiegło zdjęcie niezidentyfikowanego obiektu latającego (UFO; ang. unidentified flying object), który został zestrzelony przez myśliwiec Sił Powietrznych USA. Do zdarzenia doszło w ubiegłym roku nad Kanadą.

25 września br. Kanadyjski Departament Obrony odtajnił zdjęcie niezidentyfikowanego obiektu latającego, który w lutym 2023 r. naruszył przestrzeń powietrzną Kanady. Na obrazie możemy dostrzec cylindryczny obiekt, który unosił się w powietrzu nad terytorium Jukonu graniczącym z Alaską. Po kilku dniach został strącony przez myśliwiec V generacji F-22 Raptor, należący do amerykańskich sił powietrznych.

Zaledwie tydzień przed tym zdarzeniem Amerykanie zestrzelili chiński balon przy wybrzeżu Karoliny Południowej. Uruchomiło to lawinę kolejnych zdarzeń. W tym samym miesiącu strącono łącznie trzy inne, niezidentyfikowane obiekty przez amerykańskie myśliwce. Z dostępnych informacji wynika, że każdy z nich był mniejszy od chińskiego balonu. Władze USA podkreśliły, że te zdarzenia nie mają związku z incydentem z udziałem chińskiego balonu powietrznego.

Reklama

W późniejszym czasie oceniono jednak, że strącony 11 lutego 2023 r. obiekt jest „małym, metalowym balonem z przywiązanym ładunkiem”. Jak widać Kanadyjski Departament Obrony stwierdził, że opinia publiczna powinna mieć możliwość zapoznania się z zarejestrowanym obrazem obiektu, choć nie obyło się bez wątpliwości. Obawiano się, że publikacja wywoła większe zamieszanie, niż jest było to zakładane.

Warto zauważyć, że zestrzelenie opisywanego obiektu to pierwszy przypadek w historii, w którym użyto bojowo nad Stanami Zjednoczonymi uzbrojenia rakietowego. Co więcej, piloci nie wiedzieli do końca, co tak właściwie atakują. Uderzenie zostało przeprowadzone za pomocą pocisku AIM 9X. Jest to amerykański pocisk rakietowy krótkiego zasięgu klasy powietrze-powietrze produkcji koncernu RTX Corporation (dawniej Raytheon Technologies).

Reklama

W związku z incydentami, zwrócono uwagę, że najprawdopodobniej jest to element aktywności szpiegowskiej Państwa Środka, którego celem są amerykańskie instalacje wojskowe. Takie rozwiązania nie są niczym nowym. Japończycy w czasie II wojny światowej udowodnili, że przelot balonu nad Pacyfikiem nie jest wielkim problemem.

Komandor Maksymilian Dura w jednej ze swoich analiz na portalu Defence24.pl zaznaczył jednak, że Chińczycy jednak poszli w tym wypadku o wiele dalej.Nie tylko bowiem pokonali balonami ocean, ale również potrafili nimi kierować latając w różnych kierunkach nad Ameryką Północną” - opisał Dura.

Moment wydobycia płachty chińskiego balonu przez marynarzy z grypy przeciwminowej EODGRU 2 (Explosive Ordnance Disposal Group 2) 5 lutego 2023 roku
Moment wydobycia płachty chińskiego balonu przez marynarzy z grypy przeciwminowej EODGRU 2 (Explosive Ordnance Disposal Group 2) 5 lutego 2023 roku
Autor. US Navy/ Tyler Thompson

Przypuszcza się, że w strefie rozpoznania chińskich balonów znalazły się m.in. baza amerykańskich sił powietrznych Malmstrom w Montanie (znajduje się tam m.in. 150 silosów z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi), baza sił powietrznych Offutt w Nebrasce (z Dowództwem Strategicznym USSTRATCOM i miejscem pobytu m.in. samolotów rozpoznawczych i walki elektronicznej RC-135) oraz baza sił powietrznych Whiteman w Missouri (miejsce stacjonowania m.in. bombowców strategicznych stealth B-2).

Źródło: Fox News, Defence24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!