Reklama

Technologie wojskowe

Wiceszef MON zapowiedział wystrzelenie polskich satelitów

Wiceszef MON Cezary Tomczyk na konferencji prasowej 19 grudnia 2023
Autor. Jakub Borowski, Defence24.pl

W czwartek w Sztabie Generalnym odbyła się odprawa kierownictwa MON z najwyższymi dowódcami Wojska Polskiego, w tym szefem Sztabu Generalnego WP gen. Wiesławem Kukułą. Podczas spotkania głos zabrał wiceszef resortu obrony Cezary Tomczyk, który zapowiedział wyniesienie pierwszych, polskich satelitów obserwacyjnych już w przyszłym roku.

Już w przyszłym roku jako Ministerstwo Obrony, jako Wojsko Polskie, chcemy wynieść na orbitę nasze pierwsze polskie satelity. To jest rzeczywiście sprawa przełomowa, jeśli chodzi w ogóle o historię Rzeczypospolitej. Planujemy pozyskać satelitarny system obserwacji Ziemi, zarówno w technologii radarowej, jak i optycznej. To pozwoli na obserwację ziemi bez względu na warunki atmosferyczne.” - powiedział wiceminister Cezary Tomczyk podczas czwartkowej odprawy kierownictwa MON z z najwyższymi dowódcami Wojska Polskiego, w tym szefem Sztabu Generalnego WP gen. Wiesławem Kukułą.

Wiceszef MON dodał, że prace planistyczne w tym zakresie trwały już od jakiegoś czasu, natomiast na dobre ruszyły kilka tygodni temu. W pracach wykorzystywana jest technologia polska oraz zachodnia. Na moment pisania artykułu nie dowiedzieliśmy się, jaki projekt konkretnie miał na myśli wiceminister obrony Cezary Tomczyk. Przypomnijmy, że obecnie prowadzonych jest kilka programów związanych z obserwacją Ziemi.

Reklama

Przykładowo projekt Mikroglob, zakłada zapewnienie autonomicznej zdolność do dostarczania wysokorozdzielczych zobrazowań satelitarnych dla użytkowników związanych z sektorem bezpieczeństwa i obronności państwa (MON, MSWiA), a także z administracją publiczną. W grudniu 2023 r. firma Creotech Instruments poinformowała o przekazaniu Agencji Uzbrojenia przemysłowego studium wykonalności projektu.

Z drugiej strony spółka realizuje program PIAST (Polish ImAging SaTelites), który ma zagwarantować pierwsze stworzone w Polsce instrumenty narodowego systemu satelitarnej obserwacji Ziemi na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Konstelacja trzech nanosatelitów obserwacyjnych „PIAST” posłuży do prowadzenia optoelektronicznego rozpoznania obrazowego. Z informacji podanych w kwietniu 2023 r. wynika, że Creotech Instruments planuje budowę i umieszczenie na orbicie okołoziemskiej w 2025 r. konstelacji trzech satelitów opartych na autorskiej platformie HyperSat.

Reklama

W grudniu 2022 r. natomiast, Agencja Uzbrojenia i firma Airbus Defence & Space podpisały umowę na dostawę dwóch satelitów obserwacyjnych wraz ze stacją odbiorczą. Już od 2023 r. Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej otrzymały dostęp od zasobów obecnie funkcjonującej konstelacji francuskich satelitów Pleiades Neo, natomiast wyniesienie polskich urządzeń ma nastąpić do 2027 r.

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!

Reklama

Komentarze (3)

  1. Wlad

    Proszę mnie wyprowadzić z błędu. Być może się przesłyszałem. Wiceminister Bejda na wczorajszej konferencji prasowej powiedział: "Zakupy czołgów Abrams, K2 i Leopard będą kontynuowane".

  2. Dudley

    Czy w dzisiejszych czasach rozdzielczość na poziomie 1m można nazywać wysoką? Bo jam ogromne wątpliwości. Jeszcze 2 dekady temu tak, ale nie dzisiaj.

  3. bezreklam

    Polska podpisala z jakims krajem w Afrtce porozmuenie "Kosmiczne" _ ale nie pamitam czy przadkiem niedawno z tym samym krajem Rosja nie podpisala? Zrszta co sie dziwic - skoro wciaz trfa wspraca Rosja USa na Miedznardwej Stracji kosmicznej.

Reklama

Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!