Reklama

BEZPIECZEŃSTWO

US Air Force: blisko miliard dolarów na radarową detekcję zagrożeń w kosmosie

Fot. Air Force Space Command / afspc.af.mil
Fot. Air Force Space Command / afspc.af.mil

Koncern Northrop Grumman zajmie się rozbudową i dostosowaniem amerykańskiego systemu monitorowania przestrzeni kosmicznej i wczesnego ostrzegania przed potencjalnym uderzeniem balistycznym. Zamówienie Sił Powietrznych USA będzie realizowane w perspektywie siedmiu kolejnych lat i pochłonie maksymalnie 866 milionów USD. Zakres prac obejmie wojskowe instalacje radarowe USA w licznych bazach  na całym świecie.

Kontrakt przyznany firmie Northrop Grumman obejmie zakres utrzymania i rozwoju infrastruktury naziemnej wchodzącej w skład globalnej sieci obserwacji radarowej w dyspozycji Dowództwa Kosmicznego Sił Powietrznych USA. Jej zasoby stanowią trzon obecnie użytkowanego amerykańskiego systemu monitorowania przestrzeni kosmicznej i wczesnego ostrzegania przed potencjalnym uderzeniem balistycznym. Oprócz detekcji pocisków balistycznych dalekiego zasięgu, zapewnia on również możliwość śledzenia rozmaitych potencjalnie groźnych obiektów znajdujących się w przestrzeni okołoziemskiej.

Rozpatrywane zamówienie, określone skrótem SMORS (Sustainment and Modification of Radar Sensors), zatwierdzono w formule indefinite delivery/indefinite quantity (IDIQ) w ramach wcześniej rozpisanego konkursu ofert. Z budżetu federalnego przeznaczono na jego siedmioletnią realizację 866 mln USD. Koordynacją wykonywania zlecenia i prac prowadzonych w bazach USAF rozsianych po całym świecie zajmą się zakłady Northop Grumman w Colorado Springs (stan Kolorado) oraz Linthicum (stan Maryland).

Celem kontraktu jest zapewnienie operacyjności trzech głównych komponentów radarowej sieci wykrywania zagrożeń w dyspozycji Dowództwa Kosmicznego US Air Force. Pierwszy z nich stanowią trzy radary wczesnego ostrzegania przed atakiem balistycznym BMEWS (Ballistic Missile Early Warning System), ulokowane kolejno w bazach lotniczych Thule na Grenlandii, Clear na Alasce oraz Fylingdales RAF Station w Wielkiej Brytanii. Osobny zakres zamówienia stanowi infrastruktura PAVE PAWS, złożona z trzech współzależnych radarów działających w bazach sił powietrznych: Cape Cod w stanie Massachusetts, Beale w Kalifornii oraz Clear na Alasce.

Pozostałą część stanowi aparatura wielofunkcyjna PARCS (Perimeter Acquisition Radar Attack Characterization System), złożona z radaru fazowego zainstalowanego w bazie sił powietrznych Cavalier w Dakocie Północnej. Jej głównym zadaniem jest wykrywanie startów wrogich pocisków międzykontynentalnych (ICBM) oraz rakiet SLBM odpalanych z okrętów w kierunku terytorium USA. W obrębie zastosowań tego systemu jest również śledzenie i identyfikacja potencjalnych zagrożeń kosmicznych (w trybie współdziałania w ramach sieci Space Surveillance Network).

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!