Reklama

BEZPIECZEŃSTWO

Więcej rakiet przechwytujących dla indyjskiej marynarki wojennej

Ilustracja: IAI / www.iai.co.il
Ilustracja: IAI / www.iai.co.il

Izraelski koncern IAI otrzymał od indyjskiej spółki państwowej BEL zamówienie na dostawę elementów morskiej wersji systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Barak-8. Za cenę 777 milionów USD indyjska flota uzbroi w rakiety przechwytujące dalekiego zasięgu kolejne siedem ze swoich okrętów. Dołączą one do wcześniej zakontraktowanych czterech jednostek nawodnych, które Indie zdecydowały się wyposażyć w system Barak-8 na mocy umowy z maja 2017 roku.

Opiewający na kwotę 777 mln USD kontrakt na dostawę do Indii dodatkowych elementów systemu obrony rakietowej Barak-8 (w wersji okrętowej LRSAM) zatwierdzono 24 października br. pomiędzy przedstawicielami zamawiającego, państwową spółką Bharat Electronics Limited (BEL) a izraelskim koncernem technologicznym Israel Aerospace Industries (IAI). Firma BEL pozostaje głównym podmiotem realizującym rządowe zamówienie obronne na macierzystej ziemi. Jest to już kolejne, po wycenionym na 630 mln USD zleceniu z ubiegłego roku na uzbrojenie czterech okrętów indyjskiej floty. Bieżący kontrakt zakłada zainstalowanie systemu na kolejnych siedmiu jednostkach pływających.

Rozwój systemu przechwytującego Barak-8, w ramach długotrwałego programu współpracy obronnej między Indiami i Izraelem, zapoczątkowano w 2009 roku zleceniem technologicznym dla IAI opiewającym na blisko 1,1 mld USD. Do współpracy w programie zaangażowano, obok wiodącej spółki izraelskiej i reprezentującej indyjski resort obrony agencji DRDO (Defence Research and Development Organisation), również marynarki wojenne obu państw, a także izraelskie spółki ELTA, RAFAEL oraz wiele mniejszych przedsiębiorstw z Izraela i Indii. Wszystkie jak do tej pory kontrakty koncernu IAI związane z programem Barak-8 przyniosły spółce już 6 mld USD.

Barak-8 (hebr. Błyskawica) to system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy dalekiego zasięgu. Maksymalny promień przechwytywania z użyciem jego rakiet oceniany jest przez IAI na 70 km. Znajdujący się na jego wyposażeniu radar zapewnia możliwość prowadzenia obserwacji dookólnej (360°).

W indyjskim arsenale system Barak-8 ma pełnić docelowo rolę podstawowego uzbrojenia pod kątem zwalczania zagrożenia ze strony nadlatujących rakiet, samolotów i bezzałogowych systemów powietrznych. Obiektem dozbrojenia w indyjskiej flocie będzie szeroki zakres jednostek: od fregat, przez niszczyciele, aż po lotniskowce. W izraelskich siłach zbrojnych pociski tego typu stanowią natomiast uzbrojenie fregat klasy Sa'ar 5. System w takiej formule jest również oferowany i brany pod uwagę jako potencjalny składnik wyposażenia polskich okrętów w ramach programu Miecznik.

Czytaj też: Izrael wybrał rakiety przeciwlotnicze dla przyszłych korwet

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!