Reklama

BEZPIECZEŃSTWO

Wojsko Polskie otrzyma naziemną stację łączności satelitarnej. Wyłoniono wykonawcę

Ilustracja: Airbus Defence & Space
Ilustracja: Airbus Defence & Space

Inspektorat Uzbrojenia wyłonił dostawcę Stacji Bazowej Wojskowego Systemu Łączności Satelitarnej (SB WSŁS) zamówionej na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Przeznaczeniem pozyskanej aparatury będzie zarządzanie terminalami oraz siecią łączy satelitarnych w użyciu Wojska Polskiego. Kontrakt o wartości blisko 25 mln zł zawarto z firmą Siltec Sp. z o.o., zakładając wykonanie udzielonego zamówienia w ciągu następnych 24 miesięcy.

Umowa zawarta 28 czerwca br. z pruszkowską firmą Siltec stanowi wynik zamówienia publicznego toczącego się od 10 marca 2015 roku. W jego treści wskazano zapotrzebowanie na wybudowanie Stacji Bazowej Wojskowego Systemu Łączności Satelitarnej (SB WSŁS) na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Obiekt ma być centralnym węzłem w strukturze zarządzania terminalami oraz siecią łączy satelitarnych użytkowanych przez Wojsko Polskie.

Zgodnie z kryteriami przetargowymi, stacja powinna spełniać warunki i wymogi certyfikacji oraz badań dopuszczających ją do pracy z satelitami telekomunikacyjnymi: INTELSAT i EUTELSAT w pasmach C i Ku oraz SKYNET w paśmie X. Od oferentów wymagano również, by razem z proponowaną ofertą dostarczyli projekt techniczny oraz projekt budowlany przedstawiający finalny układ obiektu z uwzględnieniem naziemnych konstrukcji wspornych, anten i pozostałych elementów wyposażenia stacji bazowej WSŁS. Ubiegać się o zamówienie mogli jedynie ci kandydaci, którzy w ciągu ostatnich pięciu lat zrealizowali lub rozpoczęli realizację co najmniej jednego projektu technicznego oraz robót budowlanych dotyczących stacji naziemnej łączności satelitarnej typu hub, wyposażonej w co najmniej trzy anteny stacjonarne o aperturze min. 6 m.

Wartość umowy wyliczono na 24.997.576 zł, a jej realizacja zakończy się docelowo w ciągu następnych 24 miesięcy. Użytkownikiem systemu będzie Centrum Wsparcia Teleinformatycznego Sił Zbrojnych. W zakresie obowiązków wykonawcy pozostaje: wykonanie, wyposażenie, testowanie i przekazanie do eksploatacji stacji bazowej WSŁS; przeprowadzenie szkoleń dla personelu stacji bazowej oraz opracowanie i dostarczenie dokumentacji technicznej obiektu.

Spółka Siltec funkcjonuje na rynku od 1982 roku. Firma zatrudnia około 120 osób, które obsługują cztery odmienne działy przedsiębiorstwa: Rozwiązań Specjalnych, Rozwiązań IT, Rozwiązań Energetycznych i Rozwiązań Radiokomunikacyjnych. Siedziba Siltec znajduje się w Pruszkowie.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!