Zagrożenia kosmiczne
W niedzielę bliski przelot kilometrowej planetoidy
W niedzielę 22 maja o godzinie 14:26 czasu uniwersalnego planetoida 7335 (1989 JA) z grupy Apolla minie Ziemię w odległości 4 mln kilometrów. Ma średnicę ponad jednego kilometra – to największe z tego typu ciał przelatujących w pobliżu naszego kosmicznego domu w ostatnich miesiącach.
Na prowadzonej przez NASA, internetowej stronie CNEOS znajduje się stale aktualizowana lista tzw. planetoid bliskich Ziemi, czyli obiektów znajdujących się w stosunkowo bliskiej (aczkolwiek wciaż niezagrażającej) odległości od naszej planety. Wśród najbliższych tego typu zdarzeń wyróżnia się spotkanie z planetoidą o numerze 7335, znaną też pod tymczasowym oznaczeniem 1989 JA.
Obiekt ten został odkryty 1 maja 1989 roku. Dokonała tego Eleanor Helin w Palomar Observatory w USA. Orbita obiektu jest dobrze poznana. W roku odkrycia znajdował się w zbliżeniu do naszej planety, potem nastąpiło to w 1996 i 2015 roku, aczkolwiek na dalszym dystansie.
Czytaj też
Asteroida minie nas z prędkością względną 13,12 km/s, czyli ponad 47 tysięcy kilometrów na godzinę. Najmniejsza odległość wyniesie około 4 miliony kilometrów, czyli trochę ponad 10 razy dalej niż dystans Ziemia-Księżyc.
Oszacowania wielkości wskazują na 1,8 km średnicy, aczkolwiek nowsze obliczenia każą zmniejszyć szacunki - mówią o wartości do ok. jednego kilometra. Obserwacje radarowe wykazały, że okres rotacji wynosi 12 godzin. Ciało jest planetoidą klasy S, czyli skalistą, zbudowaną z materiałów krzemianowych (to jeden z najpowszechniejszych rodzajów planetoid).
Czytaj też
NASA prowadzi witrynę internetową, na której można śledzić rozmieszczenie ciekawszych (zdaniem agencji) planetoid w Układzie Słonecznym. Obiekt 7335, jego orbitę i aktualne położenie można sprawdzić na stronie NASA .
WIDEO: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104