Reklama

Polska

Blue Eye One: szkolenie operatorów bezzałogowych statków powietrznych [FOTO]

  • Fot. st. kpr. Marcin Chludziński/17wbz.wp.mil.pl
    Fot. st. kpr. Marcin Chludziński/17wbz.wp.mil.pl

W ostatnim tygodniu kwietnia doszło do pierwszego w historii Sił Zbrojnych RP zgrupowania pododdziałów wyposażonych w bezzałogowe statki powietrzne (BSP). Żołnierze wzięli udział w szkoleniu Blue Eye One.

Szkolenie realizowano na obiektach 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu, udział w nim wzięła, między innymi, obsługa z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej wyposażona w BSP Fly Eye.

Tydzień szkoleniowy podzielono na dwa etapy. Pierwszy obejmował część teoretyczną, w ramach której poruszano między innymi problematykę meteorologii, przepisów lotniczych, bezpieczeństwa lotów oraz zarządzania ryzykiem. Podsumowaniem tego etapu był sprawdzian wiedzy stosowanej. Tego rodzaju sprawdzian operatorzy BSP są obowiązani zdawać przed wyznaczoną komisją raz w roku, celem weryfikacji posiadanej wiedzy.

Drugi etap obejmował działanie praktyczne. Zaprezentowane zostały możliwości bezzałogowych statków powietrznych klasy mini typu Orbiter oraz Fly Eye. Pozostały czas szkoleniowy wypełniły loty treningowe dzienne i nocne. Dodatkową trudnością dla obsług wykonujących loty było operowanie w przestrzeni powietrznej lotniska wojskowego w Mirosławcu, na którym odbywały się planowe loty śmigłowców oraz innych środków powietrznych.

Szkolenie podsumowało wystąpienie przedstawiciela Oddziału Bezzałogowych Środków Walki, który wskazał kierunki rozwoju BSP w Siłach Zbrojnych RP oraz zapewnił, że szkolenie tego typu będzie początkiem cyklicznych zajęć mających na celu wymianę doświadczeń w kontekście działań operacyjnych wykonywanych przez operatorów BSP w kraju i poza granicami.

Fot. st. kpr. Marcin Chludziński/17wbz.wp.mil.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!