Reklama

KOSMONAUTYKA

Blue Origin: Nasz pierwszy lot załogowy nastąpi za rok

Fot. Blue Origin / blueorigin.com
Fot. Blue Origin / blueorigin.com

Po udanym teście trzeciego egzemplarza rakiety New Shepard firma Blue Origin z większą śmiałością podchodzi do swoich planów wykonania pierwszego lotu załogowego. Przedstawiciele spółki deklarują, że od osiągnięcia tego kamienia milowego dzieli ich zaledwie jeden rok.

Aktualne zamiary Blue Origin w zakresie rozpoczęcia lotów turystycznych ujawnił jeden z głównych przedstawicieli spółki, były amerykański astronauta Jeff Ashby. W wypowiedzi z 18 grudnia br. przyznał, że rakietę New Shepard dzieli obecnie od rozpoczęcia suborbitalnych lotów załogowych czas około jednego roku. Tyle ma zająć bowiem przygotowanie wszystkich niezbędnych procedur i dopełnienie wyśrubowanych standardów bezpieczeństwa lotów z ludźmi na pokładzie. Ostateczny termin pozostaje jednak uzależniony od wyników i tempa postępu kolejnych prób rakietowych - dość wspomnieć, że deklarowana w 2016 roku gotowość do lotów załogowych przed końcem 2017 roku nie doszła jednak do skutku.

Czytaj też: Trzecie udane lądowanie New Shepard. Loty załogowe w 2017 roku [Wideo]

Blue Origin chce wykorzystać swoją lekką rakietę wielokrotnego użytku nie tylko jako pojazd turystyczny, ale również komercyjne laboratorium kosmiczne do badań w warunkach mikrograwitacji. Odzwierciedleniem tego zamierzenia była m.in. ostatnia próba z wykorzystaniem New Sheparda, w trakcie której na pokładzie znalazły się składniki eksperymentów medycznych. Zakładając, że dalsze próby i testowy lot załogowy zakończą się oczekiwanymi rezultatami, pełnoprawne komercyjne starty są oczekiwane w perspektywie najbliższych dwóch lat.

Pomimo znacznego zaawansowania swojego projektu, Blue Origin nie zdecydował się jeszcze na rozpoczęcie akcji promocyjnej i rezerwacji miejsc dla klientów zainteresowanych lotem nową rakietą. Stosowna kampania ma ruszyć w momencie przetestowania komercyjnej wersji pojazdu.

W swojej obecnej konfiguracji rakieta New Shepard ma zabierać na pokład do sześciu członków załogi. W obszernej kabinie znajduje się także dodatkowe miejsce na swobodne poruszanie się i dostęp do ewentualnych dodatkowych elementów wyposażenia.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!