Reklama

Polska

Brama do gwiazd otworzy się w Warszawie

  • fot. http://www.telespazio.it/

Jedna z największych na świecie wystaw o kosmosie „Gateway to Space” zostanie otwarta 19 listopada br. w Warszawie. Patronat nad imprezą objęła NASA. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć kolekcję amerykańskich i radzieckich eksponatów związanych z podbojem kosmosu.

Już za dwa tygodnie dla miłośników kosmosu szykuje się duże wydarzenie. W Warszawie, w ramach wystawy „Gateway to space” organizowanej pod patronatem NASA, zostanie otwarta pokazana kolekcja eksponatów wybranych ze zbiorów US Space Rocket Center i NASA Visitor Center.

- Ekspozycja ukazuje techniczne i naukowe aspekty podróży w kosmos, skupiając się na historii misji kosmicznych i ich ścisłym związku z człowiekiem, przedstawiając przedmioty związane z codziennym życiem kosmonautów na orbicie okołoziemskiej – można przeczytać w opisie wystawy.

Na 3000 metrów kwadratowych zaprezentowana zostanie historia podróży kosmicznych od ich początków aż po ich współczesność. Wśród ponad 100 eksponatów będzie można obejrzeć m.in. modele rakiet Sojuz i Saturn, kapsuły powrotne radzieckich statków załogowych Wostok i Woschod, oryginalne skafandry kosmonautów, w tym umundurowanie Gagarina, Sputnik 1, dwutonowy silnik rakietowy, kapsułę Apollo, kamienie księżycowe przywiezione przez astronautów amerykańskich, oryginalny moduł pochodzący ze stacji kosmicznej MIR, model Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS, promy kosmiczne, łaziki kosmiczne, a wśród nich Lunar Rover oraz autentyczne kokpity i elementy maszyn kosmicznych itp. 

Celem wystawy jest uczyć, odkrywać i doświadczać. Dlatego oprócz możliwości zobaczenia i dotknięcia eksponatów, będzie można także doświadczyć kosmosu. Organizatorzy przygotowali kilkanaście symulatorów, które pozwolą zwiedzającym  m.in. odbyć lot na Księżyc i postawić swoją stopę na Srebrnym Globie oraz poczuć stan nieważkości i pomajsterkować w stroju astronauty przy stacji kosmicznej. Poza tym można będzie przekonać się na własnej skórze, czy łatwo jest być kosmonautą. Zwiedzający będą mogli „przetestować się” w trenażerze lotniczym.

Wystawa dotrze do Polski bezpośrednio z NASA. Jej eksponaty były już prezentowane w wielu miastach w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz w Afryce Południowej. W roku 2015 wystawa odwiedziła Budapeszt. Do tej pory widziało ją już ponad 3 miliony osób na całym świecie.

W Warszawie wystawę będzie można oglądać od 19 listopada 2016 r. do 19 lutego 2017 r. w hali przy ulicy Mińskiej 65 na Pradze Południe, niedaleko stadionu PGE Narodowy. Obiekt został wybrany i zaakceptowany przez NASA.

(PG)

Reklama

Komentarze

    Reklama