PRZEMYSŁ KOSMICZNY
Branżowe niepokoje o rolę USA w kosmosie. „Konieczny większy rozmach”
Amerykańskie zrzeszenie organizacji sektora kosmicznego wystosowało apel do władz USA o zwiększenie rozmachu narodowych badań kosmicznych. Wezwanie połączono z ostrzeżeniem o słabnącej pozycji USA i rosnących aspiracjach konkurentów w międzynarodowej rywalizacji o dominację w przestrzeni pozaziemskiej.
Kwestia realizacji amerykańskiej strategii kosmicznej została podniesiona w opracowaniu „Ensuring U.S. Leadership in Space” stworzonym w efekcie porozumienia podmiotów lokalnego sektora kosmicznego. W raporcie stwierdzono konieczność nadania większego tempa narodowym badaniom kosmicznym, apelując do władz amerykańskich o podwyższenie ich priorytetu w obrębie państwowych celów rozwojowych. Wezwanie połączono z ostrzeżeniem o słabnącej przewadze USA i rosnących aspiracjach konkurentów w międzynarodowej rywalizacji o dominację w przestrzeni kosmicznej.
Opracowanie objęło, poza stwierdzeniem zaistniałych zagrożeń, również wnioski i propozycje rozwiązań systemowych. Wśród branych pod uwagę obszarów zaangażowania wyszczególniono wsparcie technologii lotów załogowych, trwałe zaangażowanie w realizację międzynarodowych projektów kosmicznych, w tym, Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz zapewnienie stabilnego finansowania misji narodowych. Zwrócono przy tym szczególną uwagę na budżet NASA, krytykując zbytnie upolitycznienie procedur przyznawania środków i tendencję do zmniejszania nakładów, pomimo odwrotnego trendu w działaniu konkurencyjnych programów zagranicznych.
Stanowisko przedstawicieli amerykańskiego sektora kosmicznego zaprezentowane na forum publicznym i ujęte w raporcie to kolejny z częstych w ostatnim czasie przejawów niepokoju o stan narodowego programu kosmicznego USA. Podobne stanowisko przyjął na początku tego roku instytut analityczny Center for a New American Security (CNAS), który wskazał na potencjalnie negatywne konsekwencje utraty przez USA przewagi w kosmosie dla ogólnego stanu bezpieczeństwa narodowego.