Reklama

SATELITY

Brazylia zbuduje mikrosatelitę? "Na bazie transferu wiedzy z Francji"

  • Artystyczna wizja brazylijskiego satelity telekomunikacyjnego SGDC. Ilustracja: Visiona Tecnologia Espacial
    Artystyczna wizja brazylijskiego satelity telekomunikacyjnego SGDC. Ilustracja: Visiona Tecnologia Espacial

Pierwszy należący do Visiona Tecnologia Espacial, a zbudowany przez Thales Alenia Space satelita znajdzie się na orbicie już w marcu 2017 roku. Tymczasem brazylijski podmiot rozglada się za następnymi zamówieniami. Prawdopodobnie spółka przystąpi do samodzielnej budowy niewielkiego, ważącego ok. 100 kg mikrosatelity, służącego m. in. do teledetekcji. Może on powstać wyłącznie z wykorzystaniem potencjału brazylijskiego przemysłu na bazie transferu wiedzy z Francji. 

Visiona Tecnologia Espacial powstała w 2012 r. Jest to przedsięwzięcie joint venture, w którego w skład wchodzą Telebras Telecomunicações Brasileiras i Embraer Defense and Security. Powołano je do życia przede wszystkim w celu budowy satelitów telekomunikacyjnych dla Brazylii. Pierwszym takim dużym satelitą, w którego powstanie zaangażowana jest Visiona jest SGDC (hiszp. Satélite Geoestacionário de Defesa e Comunicações Estratégicasangang). Ma on zostać wyniesiony wiosną br., z użyciem rakiety Ariane 5ECA.

Kontrakt na budowę SGDC Visiona podpisała z francuskim koncernem Thales Alenia Space, jeszcze pod koniec 2013 r. Ważnym punktem umowy był transfer technologii. Dzięki staraniom Brazylijskiej Agencji Kosmicznej ponad 65 brazylijczyków pojechało do Francji by uczyć się pracując w zakładach Thalesa przy konstukcji satelity. Obecnie, ukończone urządzenie jest już w posiadaniu firmy Visiona, której pracownicy przygotowują zaplanowany na luty br. transport sprzętu do kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. 

Operujący na orbicie geostacjonarnej satelita komunikacyjny SGDC będzie pracował dla wspomnianej już firmy Telebras oraz dla brazylijskiego Ministerstwa Obrony. Jego 50 przekaźników działających w paśmie Ka posłuży przede wszystkim do zapewnienia łączności internetowej w trudno dostępnych rejonach kraju. Natomiast 7 przekaźników w paśmie X zarezerwowano dla zastosowań militarnych. Sprzęt powstał na platformie Thales Alenia Space Spacebus-4000C4 i będzie ważyć ok. 5,8 tony. 

Jest szansa, że w przyszłości Visiona Tecnologia Espacial dostanie od rządu zamówienie na budowę kolejnego dużego satelity geostacjonarnego. Na razie jest to niepewne m. in. z powodu niedawnego impeachmentu prezydent Dilmy Rousseff, co pociągnęło za sobą również zmianę dyrektora Telebras Telecomunicações Brasileiras. Władze Visiony chcą jednak jak najszybciej zdobyć zamówienie na budowę kolejnego satelity, tak by wykorzystać i rozwinąć doświadczenie zdobyte przez swoich inżynierów podczas pracy w zakładach Thales Alenia Space. Prawdopodobnie spółka przystąpi do samodzielnej budowy niewielkiego, ważącego ok. 100 kg mikrosatelity, służącego m. in. do teledetekcji. Eduardo Bonini, prezes Visiony, wyraził opinię, że takie urządzenie Brazylijczycy będą mogli wybudować korzystając wyłącznie z zasobów krajowego przemysłu. 

Czytaj też: Mikrosatelity – szansa dla polskiego przemysłu kosmicznego?

Visiona Tecnologia Espacial jest też ważnym pośrednikiem w obrocie zdjęciami satelitarnymi. Na terenie Brazylii sprzedaje tego typu zobrazowania terenów kraju pochodzące od kilku wielkich światowych dostawców, takich jak np. DigitalGlobe. Firma sprzedaje obrazy optyczne w zakresie rozdzielczości od 0,3 do 25 m i radarowe od 0,25 do 50 m. W ostatnim czasie działalność ta przyniosła kilka milionów USD dochodu, przy sprzedaży do kilkunastu klientów. Visiona stara się nie tylko sprzedawać surowe dane, ale też obudowywać je symulacjami czy modelami, zwiększając wartość finalnego produktu. Jednym z jej klientów jest brazylijskie Miniesterstwo Obrony, dla którego rozwijający się koncern gotów jest wybudować od podstaw dedykowanego satelitę jeśli zajdzie taka potrzeba.

Czytaj też: Pomimo recesji Brazylia kontynuuje programy satelitarne

Reklama

Komentarze

    Reklama