Reklama

Komunikacja

Brytyjskie Predatory otrzymają nowy system satelitarnej transmisji danych

Predator B w wariancie morskim - Guardian. Fot. General Atomics Aeronautical / ga-asi.com
Predator B w wariancie morskim - Guardian. Fot. General Atomics Aeronautical / ga-asi.com

W realizowanym od niedawna brytyjskim programie pozyskania udoskonalonych bezzałogowców Predator wyłoniono dostawcę nowego pokładowego systemu satelitarnej transmisji danych. Kolejna generacja BSP na potrzeby RAF ma działać w oparciu o platformę komunikacyjną opracowaną przez firmę Hughes Network Systems. Realizacja tej części ogólnego zamówienia ma nastąpić przed końcem 2018 roku.

Zlecenie udzielone firmie Hughes Network Systems ma charakter podwykonawstwa w kontrakcie realizowanym dla brytyjskich sił powietrznych przez producenta dronów MQ-1 Predator, koncern General Atomics Aeronautical Systems. Nadrzędną umowę zatwierdził na początku grudnia brytyjski resort obrony, dając w ten sposób zielone światło dla rozpoczęcia prac rozwojowych nad specjalnie dostosowanym brytyjskim modelem Predatora B - na użytek wewnętrzny określanym również jako „SkyGuardian”. Kontrakt jest realizowany w ramach dedykowanego programu Protector, opiewając na kwotę 100 mln funtów.

Wartość części zamówienia wydzielonej spółce Hughes Network Systems nie została jak dotąd ujawniona, choć nieoficjalnie mówi się o „wielomilionowej kwocie w dolarach”. W jego ramach ma zostać wdrożony kompletny system pokładowej komunikacji satelitarnej dla nowej generacji brytyjskich Predatorów. W skład zamówienia wchodzą dostawy osprzętu elektronicznego obsługującego nielimitowany zakres kanałów łączności z wykorzystaniem różnych częstotliwości transmisji danych. Domyślny zakres obsługi ma obejmować przede wszystkim pasmo X używane w ramach brytyjskiej konstelacji satelitów komunikacyjnych, SkyNet 5. Sprzęt będzie jednak również w pełni dostosowany do przesyłu informacji z wykorzystaniem pasm Ku i Ka.

System komunikacyjny nowych Predatorów dla RAF ma działać w oparciu o zmodyfikowany układ modemowy HM-200, wywodzący się z wyposażenia użytkowanego w militarnych wiropłatach. W przebudowanej wersji modem będzie charakteryzował się zredukowanymi gabarytami oraz mniejszym poborem energii. Dodatkowym atutem ma być otwarta architektura systemu, umożliwiająca dalsze usprawnienia zależnie od bieżącego zapotrzebowania. Ukończenie prac nad brytyjską generacją BSP Predator jest spodziewane na przestrzeni 2018 roku.

Zgodnie z warunkami dotychczasowych porozumień i zgody wydanej przez władze USA na realizację kontraktu, siły powietrzne Wielkiej Brytanii mają pozyskać 26 BSP klasy MALE Predator-B za maksymalnie 1 mld USD. RAF planuje włączenie pierwszych maszyn do eksploatacji w 2020 roku. W dalszych planach jest dostosowanie nowych BSP do przenoszenia przeciwpancernych pocisków kierowanych Brimstone 2 i bomb sterowanych laserowo Paveway IV. Wielka Brytania planuje pozyskać 16 maszyn z opcją na 10 kolejnych oraz 12 naziemnych stacji. Obecnie brytyjskie siły powietrzne użytkują 10 BSP klasy MALE MQ-9 Reaper w 13 i 39 dywizjonie w bazie Waddington.

Czytaj też: Miliard USD na nową generację Predatorów dla Wielkiej Brytanii

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!