Reklama

Nawigacja

Budowa systemu GPS trzeciej generacji nabiera tempa

Wizualizacja satelity nawigacyjnego systemu GPS III generacji. Ilustracja: Lockheed Martin.
Wizualizacja satelity nawigacyjnego systemu GPS III generacji. Ilustracja: Lockheed Martin.

Lockheed Martin otrzymał kontrakt na dostawę dwóch kolejnych satelitów systemu GPS trzeciej generacji.

Zakres podpisanej przez DoD i Lockheed Martina umowy obejmuje skompletowanie siódmego i ósmego satelity systemu GPS III. Wstępne finansowanie drugiej partii satelitów systemu GPS trzeciej generacji zostało zatwierdzone jeszcze w lutym 2013 roku. Wartość kontraktu wynosi 245 mln USD.

GPS III to nowa generacja systemu Global Positioning System, rozwijana od 2008 roku przez Lockheed Martina. Trzecia generacja systemu GPS ma się charakteryzować trzykrotnie większą dokładnością i znacznie większą odpornością na zakłócenia w porównaniu do systemów znajdujących się obecnie w służbie. Ponadto, elementy cywilne GPS III będą kompatybilne z innymi satelitami nawigacyjnymi dzięki emisji sygnału typu L1C. Żywotność satelitów GPS III ma natomiast być o 25 % dłuższa, niż systemów starszych generacji.

Obecnie trwają próby systemów komunikacyjnych na pierwszych dwóch satelitach systemu GPS III, znajdujących się w zaawansowanej fazie produkcji. Podpisany kontrakt oznacza zapewnienie pełnego finansowania dla budowy ośmiu satelitów systemu. Docelowo Stany Zjednoczone mogą pozyskać nawet 32 satelity systemu GPS III.

(JP)

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!