Reklama

Komunikacja

Bułgaria jeszcze w tym roku będzie mieć satelitę komunikacyjnego na GEO

Artystyczne wyobrażenie BulgariaSat-1. Ilustracja: SSL
Artystyczne wyobrażenie BulgariaSat-1. Ilustracja: SSL

Satelitę telekomunikacyjnego dla Bułgarii skonstruowała firma Space Systems Loral. Urządzenie będzie służyć do transmisji sygnału telewizyjnego na Bałkanach i w innych częściach Europy. W przestrzeń kosmiczną zostanie wyniesione przy użyciu rakiety Falcon 9.

Space Systems Loral zdobyło zamówienie na budowę satelity dla Bułgarii we wrześniu 2014 r. Instrument został skonstruowany w oparciu o platformę SSL 1300. Jego masa startowa wynosi blisko 3 700 kg. Panele fotowoltaiczne mają zapewnić mu moc na poziomie 10 kW. Okres eksploatacji BulgariaSat-1 ma wynieść minimum 15 lat.

Nowy bułgarski satelita telekomunikacyjny zostanie wystrzelony w 2017 r. za pomocą dostarczonej przez SpaceX rakiety Falcon 9, z przylądka Canaveral. Na orbicie geostacjonarnej zajmie pozycję 1,9ºE. Jego pokrycie będzie koncentrowało się na dwóch obszarach: Półwyspu Bałkańskiego oraz większości kontynentu europejskiego z pominięciem Skandynawii i państw bałtyckich.

Na pokładzie BulgariaSat-1 znajdują się 2 transpondery FSS w paśmie Ku i 30 transponderów BSS w paśmie Ku. Satelita będzie wykorzystywany do świadczenia usług Direct-to-Home (DTH) – przede wszystkim do przesyłania sygnału telewizji satelitarnej, w tym HD. Zapewni także kanały komunikacji dla klientów biznesowych, korporacyjnych i rządowych.

Operatorem satelity jest Bulgaria Sat z siedzibą w Sofii. Podmiot ten jest częścią grupy Bulsatcom. Budowę BulgariaSat-1 wsparła pożyczka w wysokości 150 mln USD od amerykańskiego Export-Import Bank (EXIM).

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!