Reklama

Polska

CBA w siedzibie MON. Pod lupą przetarg na wojskowe odbiorniki GPS [AKTUALIZACJA]

Fot. CBA
Fot. CBA

Inspektorat Uzbrojenia MON udostępnił inspektorom Centralnego Biura Antykorupcyjnego dokumenty przetargowe dotyczące zakończonego w połowie lipca przetargu na dostawy odbiornika GPS dla wojska – powiedziała rzeczniczka prasowa MON mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz. Kontrola, jak informuje CBA, zakończy się 25 października br. 

 

Funkcjonariusze CBA na podstawie art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym rozpoczęli w kontrolę w Inspektoracie Uzbrojenia MON przy ul. Królewskiej w Warszawie. Kontrola dotyczy procedur podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie udzielenia zamówienia publicznego na dostawę dla Sił Zbrojnych RP wojskowych odbiorników GPS z modułem SAASM. Przewidywany termin zakończenia kontroli to 25 października 2017r.

Piotr Kaczorek, Centralne Biuro Antykorupcyjne

Jak zaznacza Piotr Kaczorek, "kontrola Centralnego Biura Antykorupcyjnego ma charakter postępowania administracyjnego", co oznacza, że "nie postawiono nikomu w tej sprawie zarzutów, ani nikogo nie zatrzymywano". Co więcej, w siedzibie IU MON nie doszło również do przeszukania, a agenci CBA zajmą się m.in. zbadaniem udostępnionych przez Inspektorat Uzbrojenia dokumentów przetargowych. W komunikacie podkreślono również, że jest to tylko jedna z kontroli prowadzonych obecnie w resorcie obrony.

Rozpoczęta 25 lipca 2017 roku kontrola jednego z przeprowadzonych w MON przetargów jest jedną z kilku kontroli prowadzonych aktualnie w MON. Działania te są podejmowane w porozumieniu z kierownictwem resortu.

Piotr Kaczorek, Centralne Biuro Antykorupcyjne

Sprawę skomentowała również rzecznik mjr Pęzioł-Wójtowicz, która poinformowała, że Inspektorat Uzbrojenia w ramach kontroli udostępnił inspektorom CBA dokumenty przetargowe. "CBA nie postawiło nikomu w tej sprawie zarzutów, ani nikogo nie zatrzymało" - zaznaczyła także rzeczniczka MON. 

Podkreśliła również, że podczas kontroli nie przeprowadzono przeszukań w pomieszczeniach Inspektoratu. "Wszelkie informacje na ten temat są nieprawdziwe" - powiedziała. Mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz dodała, że kontrolowane przez CBA postępowanie było prowadzone w trybie konkurencyjnym zgodnie z prawem zamówień publicznych. "Przetarg wygrała firma Hertz System LTD, ale do chwili obecnej IU nie podpisał żadnych umów w tej sprawie" - zaznaczyła major.

W dniu 25 lipca br. Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło kontrolę dokumentów związanych z zakończonym w Inspektoracie Uzbrojenia postępowaniem na dostawy dla Sił Zbrojnych RP wojskowych odbiorników GPS z modułem SAASM.

Komunikat MON

O wejściu funkcjonariuszy CBA we wtorek do CI MON poinformował tygodnik "Do Rzeczy". Jak napisano, chodzi o rozstrzygnięty kilka dni temu przetarg na dostawę wojskowego odbiornika GPS. "Nie potwierdzam, nie zaprzeczam" - powiedział Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA.

W ramach kontroli Inspektorat Uzbrojenia udostępnił inspektorom CBA dokumenty przetargowe. CBA nie postawiło nikomu w tej sprawie zarzutów, ani nikogo nie zatrzymało. Nie przeprowadzono też przeszukania jakichkolwiek pomieszczeń Inspektoratu Uzbrojenia. Wszelkie odmienne informacje na ten temat są nieprawdziwe.

Komunikat MON

Według tygodnika „Do Rzeczy” zabezpieczanie dokumentów w pomieszczeniach Inspektoratu Uzbrojenia MON trwały kilka godzin. Chodzi o ogłoszony w maju 2016 r. i rozstrzygnięty przed kilkoma dniami przetarg na dostawy dla wojska 1224 kompletów "wojskowego odbiornika GPS z modułem SAASM+". Wartość zamówienia przekraczała 42 mln zł - podał tygodnik. 

Według informacji tygodnika przetarg wygrał przedsiębiorca, który wcześniej brał udział w ustawianych przetargach na dostawy dla wojska. Również rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że odniesie się do publikacji tygodnika w środę.

PAP/MON/MR

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!