Reklama

Polska

CBK PAN pomaga w budowaniu modeli jonosfery planet w Układzie Słonecznym

Jonosfera Wenus pod działaniem wiatru słonecznego, ilustracja: ESA
Jonosfera Wenus pod działaniem wiatru słonecznego, ilustracja: ESA

Centrum Badań Kosmicznych PAN uczestniczy w międzynarodowym projekcie Europlanet 2020 Infrastruktura Badawcza realizowanym ze wsparciem finansowym UE w ramach programu Horyzont 2020. Rola polskiej instytucji badawczej związana jest z udostępnianiem danych do symulacji jonosfery ziemskiej, które będą następnie wykorzystane przy tworzeniu modeli dla innych planet układu słonecznego. 

Centrum Badań Kosmicznych PAN uczestniczy w międzynarodowym projekcie Europlanet 2020 Infrastruktura Badawcza (Europlanet 2020 RI). W ramach projektu CBK PAN udostępnia dane i przygotowuje modele mające zastosowanie w symulacji jonosfery ziemskiej, które będą pomocne w budowaniu modeli jonosfery Marsa, Wenus, Saturna i Jowisza. Przygotowane modele w pierwszej kolejności będą wykorzystane do alertów radiacyjnych dla Marsa. Modele jonosferyczne i atmosferyczne znajdą zastosowanie praktyczne w systemie HelgeoSSA.

Projekt Europlanet 2020 Infrastruktura Badawcza (Europlanet 2020 RI) wprowadza otwarty dostęp do danych badawczych, modeli i zasobów opracowanych w Europejskiej Przestrzeni Badawczej. Zapewnia również możliwość dotarcia do zasobów czołowych laboratoriów zorientowanych na symulacje warunków na obiektach kosmicznych, takich jak Mars, Europa i Tytan, oferując środowisko „wirtualnego dostępu”, łączące w sobie dostępne dane i metody wizualizacji, pomocne w zrozumieniu środowiska planetarnego. Projekt Europlanet 2020 RI jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej w programie ramowym Horyzont 2020.

Źródło: CBK PAN

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!