Polska
Centrum Badań Kosmicznych PAN przygotuje ważny element misji Proba-3
Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN) na mocy umowy z Centre Spatial de Liège będzie odpowiadać za poprawność realizacji projektu budowy sterownika ASPIICS CCB dla misji PROBA-3. Polska instytucja badawcza będzie koordynować działania podwykonawców oraz odbierać efekty ich pracy.
Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN) będzie, na mocy umowy z Centre Spatial de Liège, odpowiadać za poprawność realizacji projektu budowy sterownika ASPIICS CCB dla misji PROBA-3. Polska instytucja badawcza będzie koordynować działania podwykonawców oraz odbierać efekty ich pracy. Umowę w tej sprawie oba podmioty podpisały w lipcu br. Centre Spatial de Liège jest - zgodnie ze zleceniem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) - głównym wykonawcą koronografu ASPIICS.
CBK PAN zajmie się w szczególności inżynierią systemową, opracowaniem projektu komputera pokładowego, konstrukcją i wykonaniem obudowy sterownika oraz okablowania wewnętrznego. Polscy naukowcy zajmą się również kontrolą jakości wykonanych prac. CBK PAN będzie wspierało również Centre Spatial de Liège w integracji sterownika z resztą podsystemów koronografu. Realizacja tych prac jest planowana na 2018 rok i będzie się odbywać w Belgii.
Misja Europejskiej Agencji Kosmicznej PROBA-3 wystartuje w 2018 roku i potrwa dwa lata. Będzie to pierwsza w historia misja kosmiczna, w której dwa instrumenty kosmiczne będą operować razem w warunkach głębokiego kosmosu. Pierwszy, o masie 340 kg, wyposażony będzie w kamerę oraz teleskop do obserwacji korony słonecznej. Drugi, ważący 200 kg, będzie z kolei przelatywać wokół pojazdu z aparaturą badawczą zasłaniając tarczę Słońca w momencie, w którym wykonywana będzie fotografia korony. Badania pomogą w lepszym poznaniu zjawiska burz słonecznych, które mają wpływ na występowanie na Ziemi burz magnetycznych, stanowiących potencjalne zagrożenie dla komunikacji i infrastruktury energetycznej.
W misję PROBA-3 jest ze strony polskiej zaangażowana także m.in. firma Creotech Instruments S.A. z Piaseczna, która opracuje i zmontuje elementy układów elektronicznych.
Czytaj więcej: Polacy pomogą w badaniach wiatru słonecznego