Reklama

Polska

Centrum Badań Kosmicznych PAN przygotuje ważny element misji Proba-3

  • Ilustracja: ESA
    Ilustracja: ESA

Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN) na mocy umowy z Centre Spatial de Liège będzie odpowiadać za poprawność realizacji projektu budowy sterownika ASPIICS CCB dla misji PROBA-3. Polska instytucja badawcza będzie koordynować działania podwykonawców oraz odbierać efekty ich pracy. 

Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN) będzie, na mocy umowy z Centre Spatial de Liège, odpowiadać za poprawność realizacji projektu budowy sterownika ASPIICS CCB dla misji PROBA-3. Polska instytucja badawcza będzie koordynować działania podwykonawców oraz odbierać efekty ich pracy. Umowę w tej sprawie oba podmioty podpisały w lipcu br. Centre Spatial de Liège jest - zgodnie ze zleceniem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) - głównym wykonawcą koronografu ASPIICS. 

CBK PAN zajmie się w szczególności inżynierią systemową, opracowaniem projektu komputera pokładowego, konstrukcją i wykonaniem obudowy sterownika oraz okablowania wewnętrznego. Polscy naukowcy zajmą się również kontrolą jakości wykonanych prac. CBK PAN będzie wspierało również Centre Spatial de Liège w integracji sterownika z resztą podsystemów koronografu. Realizacja tych prac jest planowana na 2018 rok i będzie się odbywać w Belgii.

Misja Europejskiej Agencji Kosmicznej PROBA-3 wystartuje w 2018 roku i potrwa dwa lata. Będzie to pierwsza w historia misja kosmiczna, w której dwa instrumenty kosmiczne będą operować razem w warunkach głębokiego kosmosu. Pierwszy, o masie 340 kg, wyposażony będzie w kamerę oraz teleskop do obserwacji korony słonecznej. Drugi, ważący 200 kg, będzie z kolei przelatywać wokół pojazdu z aparaturą badawczą zasłaniając tarczę Słońca w momencie, w którym wykonywana będzie fotografia korony. Badania pomogą w lepszym poznaniu zjawiska burz słonecznych, które mają wpływ na występowanie na Ziemi burz magnetycznych, stanowiących potencjalne zagrożenie dla komunikacji i infrastruktury energetycznej. 

W misję PROBA-3 jest ze strony polskiej zaangażowana także m.in. firma Creotech Instruments S.A. z Piaseczna, która opracuje i zmontuje elementy układów elektronicznych. 

Czytaj więcej: Polacy pomogą w badaniach wiatru słonecznego 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!