Reklama

Polska

Centrum Nauki Kopernik zamawia rakietę

Fot. Alina Zienowicz, licencja: CC BY 3.0; Wikimedia Commons
Fot. Alina Zienowicz, licencja: CC BY 3.0; Wikimedia Commons

Warszawskie Centrum Nauki Kopernik ogłosiło zamówienie publiczne na wykonanie, dostarczenie i wystrzelenie niewielkiej rakiety. Ma ona posłużyć do wyniesienia 10 urządzeń typu CanSat na wysokość co najmniej 2 km. Przedsięwzięcie realizowane jest przez polski oddział Europejskiego Biura Edukacji Kosmicznej ESERO w krajowej edycji konkursu CanSat 2016/2017.

Złożone przez Centrum Nauki Kopernik (CNK) zapytanie ofertowe nr 1/2017/EDU pojawiło się w Biuletynie Informacji Publicznej 23 stycznia br. Przedmiotem zamówienia jest usługa dostarczenia rakiety sondującej umożliwiającej wyniesienie dziesięciu imitatorów satelitów formatu CanSat na wysokość minimum 2 km, wraz z przygotowaniem dokumentacji technicznej, przeprowadzeniem testów oraz wystrzału rakiety na poligonie. Jako, że wartość zamówienia jest poniżej 30 tys. euro, nie mamy tu do czynienia z przetargiem.

CNK oczekuje, że dostarczona rakieta będzie składała się m.in. z silnika na paliwo stałe, komputera pokładowego i zasobnika na 10 CanSatów. Jak można przeczytać na witrynie polskiego biura ESERO: Typowy CanSat to minisatelita mieszczący się w pojemniku wielkości puszki po napoju. Jego zadaniem jest przeprowadzenie kilku badań i eksperymentów podczas lotu małą rakietą lub balonem na wysokość od kilkuset metrów do kilku kilometrów, a następnie w trakcie opadania na spadochronie. (…) Dane, jakie zbierają CanSaty bywają różne – od ciśnienia atmosferycznego i temperatury powietrza, przez telemetrię i fotografie, po poziom promieniowania jonizującego. Projekt CanSata podlega kilku podstawowym ograniczeniom i wytycznym nałożonym przez organizatorów. Poza konkretnymi wymiarami geometrycznymi CanSat nie może zagrażać bezpieczeństwu uczestników (...), a jego zasilanie powinno pozwolić na kilka godzin samodzielnej pracy.

Publikując zapytanie ofertowe chcieliśmy sprawdzić stan polskiego rynku, mieć pewność, że w naszych poszukiwaniach wykonawcy rakiety nie pominiemy żadnego podmiotu, który mógłby najlepiej spełnić stawiane przez CNK oczekiwania. Mając świadomość, jak szybko rozwija się polski sektor kosmiczny, chcemy być na bieżąco i dać szanse każdej firmie zainteresowanej ubieganiem się o to zamówienie.

Jakub Bochiński, koordynator programu ESERO w Polsce

O realizację zamówienia dla Centrum Nauki Kopernik mogą starać się wyłącznie takie podmioty, które są w stanie zapewnić realizację wszystkich trzech etapów zadania. Etap pierwszy, którego realizacja ma się zakończyć 5 marca 2017 r. obejmuje dostarczenie dokumentacji technicznej, w tym opisu technologii wykonania poszczególnych części, algorytmu działania komputera pokładowego czy opisu integracji podzespołów rakiety.

Etap drugi potrwa do 31 marca. W jego ramach zostaną przeprowadzone testy, m. in. silnika i systemu wyrzucania CanSatów z zasobników, oraz będzie dostarczona kompletna rakieta. Etap trzeci wreszcie, potrwa do 9 kwietnia br. Obejmuje przygotowanie rakiety do startu, integrację ładunku użytecznego i wystrzelenie rakiety na poligonie w Nowej Dębie w drugiej połowie pierwszej dekady kwietnia. Choć, jak już wspomniano, zamawiający nie dopuszcza do składania ofert częściowych, to jednocześnie nie wyklucza powierzenia części lub całości zamówienia podwykonawcom.

Jestem bardzo ciekaw, jakie oferty przyjdą, jakie ceny i rozwiązania zaproponują potencjalni wykonawcy. Zainteresowanie tym zamówieniem publicznym jest niesłychanie duże, o czym świadczy chociażby pokaźna liczba pytań w tej sprawie, jakie otrzymujemy.

Jakub Bochiński, koordynator programu ESERO w Polsce

Rakieta będzie wykorzystana podczas kolejnej już polskiej edycji zawodów CanSat. Jak można przeczytać na stronie ESERO: CanSat to międzynarodowy konkurs, który zachęca uczniów od samodzielnego konstruowania minisatelitów i prowadzenia za ich pomocą badań naukowych. (...) Polscy uczniowie i studenci już od kilku lat biorą udział w zawodach CanSatów. W 2013 roku sukces odniosła drużyna Kraksat z Krakowa, która zajęła pierwsze miejsce na europejskich finałach uczniowskich w Holandii. Jeszcze lepszym rokiem, okazał się 2015, kiedy studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej zwyciężyli w zawodach CanSat Competition w Teksasie a drużyna licealistów Techswarm z tego samego miasta zajęła II miejsce w konkursie europejskim.

Ogłoszenie o zamowieniu publicznym na dostarczenie rakiety można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Centrum Nauki Kopernik. Termin składania ofert upływa 6 lutego 2017 roku do godz. 12:00.

Reklama
Reklama

Komentarze