Chilijskie przedsiębiorstwo zbuduje budynek serwisowy dla zwierciadeł teleskopu ESO ELT

12 marca 2018, 15:04
ann18014b
Fot. ESO

ESO podpisało umowę z firmą inżynieryjno-budowlaną Abengoa Chile na wzniesienie budynku technicznego, dedykowanego montażowi i konserwacji luster budowanego obserwatorium Extreme Large Telescope (ELT). Budynek pomieści też infrastrukturę do nakładania warstwy odbijającej światło, mycia i zdejmowania zwierciadeł, niezbędną do utrzymania przez nie wysokiej zdolności odbijania światła.

Główne zwierciadło ELT składa się z 798 oddzielnych segmentów. W obiekcie technicznym ELT, elementy te będą m.in. integrowane z czujnikami brzegowymi po bokach każdego segmentu, których zadaniem jest precyzyjne wykrywanie położenia każdego segmentu względem jego sąsiadów.

Po uruchomieniu teleskopu każdy segment lustra głównego będzie wymagał konserwacji co 1,5 roku, aby zapewnić jego czystość i właściwy współczynnik odbicia światła. Ponieważ lustro główne tworzy łączenie 798 segmentów, niezbędne będzie zdjęcie, wyczyszczenie, ponowne nałożenie warstwy odbijającej światło i zastąpienie dwóch lub trzech segmentów każdego dnia.

Przyszły budynek techniczny ELT pomieści także aparaturę do serwisowania zwierciadeł ELT drugiego i trzeciego rzędu, z których każde ma średnicę około czterech metrów.

Po około trzech miesiącach szczegółowego od stworzenia projektu rozpocznie się budowa obiektu. Nastąpi to w drugiej połowie 2018 roku. Ten etap potrwa 11 miesięcy. Budynek powinien zostać ukończony do lipca 2019 roku.

Podpisanie umowy odbyło się w biurach ESO Vitacura w Santiago, a kontrakt podpisali: Sergio Adrian Morrone z Abengoa Chile i dyrektor generalny ESO, Xavier Barcons, w obecności Willy'ego Benza, przewodniczącego Rady ESO i ambasadora Gabriela Rodríguez, dyrektora ds. energii, nauki i technologii oraz innowacji w chilijskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Z
poniedziałek, 19 marca 2018, 03:33

A u nas FSO podpisalo umowe z FSM na produkcje lusterek wstecznych.

swejk
piątek, 23 marca 2018, 21:47

I dzięki temu kontraktowi BCC powiększy się o kilku bonzów którzy zarobili na kontrakcie ...

Tweets Space24