Chińczycy pracują nad rakietą wielokrotnego użytku

2 maja 2018, 17:14
006
Fot. SpaceX

Specjaliści z Państwa Środka chcą by ich pierwsza rakieta wielokrotnego użytku zadebiutowała około 2021 roku. Konstrukcja będzie oparta na bazie pojazdu Długi Marsz-8.

Pierwotnie Chang Zheng-8 (Długi Marsz-8) miała być rakietą jednorazowego wykorzystania, zdolną wynosić do 4,5 t na heliosynchroniczą LEO o wysokości 700 km.

Plany te zostały jednak zweryfikowane. Według nowych założeń CZ-8 będzie systemem dwustopniowym, wspomaganym na starcie przez dwie dodatkowe rakiety boczne (strap-on boosters) na stały materiał pędny. Z takiego zestawu odzyskiwane do wtórnego wykorzystania będą rakiety boczne i dolny człon rakiety głównej. Dolny stopień będzie lądował pionowo, zaś strap-on boosters mają w założeniu opadać na spadochronach.

Tak zaprojektowana rakieta Długi Marsz-8 ma szansę wykonać swój pionierski lot w 2021 r. Pojazd dedykowany będzie przede wszystkim wynoszeniu ładunków dla klientów komercyjnych.

Chiński przemysł aeronautyczny podejmuje wysiłki w celu opracowania tanich pojazdów, zdolnych w krótkim czasie polecieć w kosmos, aby wesprzeć przyszłą eksplorację przestrzeni kosmicznej na dużą skalę i promować komercyjny przemysł kosmiczny.

Long Lehao, główny projektant rakiet nośnych w China Academy of Launch Vehicle Technology

Przed wdrożeniem rakiet wielokrotnego użytku chińscy inżynierowie muszą jeszcze dopracować  technologie związane z precyzyjnym lądowaniem odzyskiwanych stopni takich pojazdów. Osiągnięcie tego celu pozwoli uniknąć kłopotliwego ewakuowania dużych grup mieszkańców z rejonów kosmodromów, z których rakiety Chang Zheng będą startować.

Około roku 2030 Chińczycy planują mieć opracowane takie systemy nośne, w przypadku których odzyskiwany będzie nie tylko pierwszy, ale i drugi człon rakiety.

Nie ma możliwości zweryfikowania twierdzenia SpaceX [odnośnie redukcji kosztów związanej z użyciem rakiet wielokrotnego użytku], ponieważ jest to jedyna firma, która jest właścicielem technologii, a Chiny muszą poczekać na moment, kiedy uda im się z powodzeniem przerobić rakietę, aby sprawdzić, czy koszty mogą zostać obniżone.

Lan Tianyi, założyciel chińskiej firmy konsultingowej sektora kosmicznego Ultimate Blue Nebula

W zamyśle tamtejszych liderów wszystkie rakiety wytwarzane przez China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC) mają być w pełni odzyskiwane do 2035 r.

KomentarzeLiczba komentarzy: 31
Marcin
poniedziałek, 7 maja 2018, 01:36

A polskie rakiety kosmiczne, to co mają startowac z kosmodromu pod Gdynią będą wielorazowego użytku ?

AAK
czwartek, 3 maja 2018, 09:01

OCH ! Och ? Już teorie że amerykańskie to super....? A co tam że ruskie ( CCCP ) lata ....- tyle lat i nadal to lata i jeszcze innych wozi na ISS ... Spiskowa teoria głosi by im się noga podwinęła ...??? USA z swoimi wahadłowcami również mieli założenia iż będzie to taniej .......? Jak było ...? Po latach przyznali że to najdroższe pojazdy były w historii USA ...! Komfort dla załogi i owszem - luk towarowy .... i owszem ... technologicznie ....i owszem - tego ująć nie można . Ale koszt nie współmiernie ..... bardzo drogi ...... KASA była to program nadal prowadzono ! Rosja ( CCCP ) -od razu twierdziła iż wahadłowce nie nadają się i koszt ???? Należy życzyć powodzenia firmą prywatnym w osiąganiu celu - dla rozwoju .....myśli i celu . Samo wystrzelenie autka w kosmos - cel propaganda i nic więcej ? Naukowo .... żaden wkład ! Ot i takie FAKE NEWS ? PROPAGANDA i nic więcej - co zaś Chińczycy dość póżno rozpoczęli swój program kosmiczny i szybko .... uczą się ! Czas pokaże kto ma rację i kto na tym lepiej wyjdzie .

suawek
piątek, 4 maja 2018, 20:10

Rosja ( CCCP ) -od razu twierdziła iż wahadłowce nie nadają się??? to poco in było małopwanie w postaci Burana któregozresztą nie udało im sie dokończyć??? Jakiego \"Wkładu naukowo\" się spodziewałeś po LOCIE TESTOWYM (który mógł się nie powieść)???

Kiks
środa, 2 maja 2018, 21:42

Już ukradli?

jjo
środa, 2 maja 2018, 20:44

Marny udźwig a do tego rakiety na paliwo stałe lądujące na spadochronach tylko gdzie?Jeśli na lądzie to ulegną zbyt dużym uszkodzeniom,jeśli w wodzie to czeka je długotrwałe i kosztowne przygotowanie do powtórnego lotu co widzieliśmy przy wahadłowcach.Jednym zdaniem nie wróżę im sukcesu.Chiny to technologiczny skansen w porównaniu do SpaceX

arona
środa, 2 maja 2018, 20:03

Ktoś coś słyszał ostatnio o włamaniu na serwery SpaceX ?? ;)

Tweets Space24