Reklama

KOSMONAUTYKA

Chińczycy świętują Dzień Kosmosu. W tle mocarstwowe aspiracje

Chiński lądownik Chang-e 3 na powierzchni Księżyca. Fot. cnr.cn
Chiński lądownik Chang-e 3 na powierzchni Księżyca. Fot. cnr.cn

W Chinach miały miejsce oficjalne obchody nowego narodowego święta, Dnia Kosmosu. Chińczycy uświetnili w ten sposób 46. rocznicę wystrzelenia pierwszego rodzimego satelity. Rząd Chińskiej Republiki Ludowej przedstawił przy tej okazji śmiałe plany rozwoju narodowego programu kosmicznego.

Chińska Republika Ludowa obchodziła w tym roku - po raz pierwszy w swojej historii - Dzień Kosmosu. Oficjalne obchody nowego chińskiego święta narodowego wyznaczono na dzień 24 kwietnia. Data upamiętnia rocznicę wystrzelenia pierwszego rodzimego sztucznego satelity, Dong Fang Hong 1 (pol. „Wschód jest czerwony”).

Rząd Chin wykorzystał tę okazję do przedstawienia narodowych aspiracji i śmiałych planów rozwoju krajowego programu kosmicznego. Wśród oficjeli biorących udział w uroczystościach i towarzyszących im spotkaniach znaleźli się przedstawiciele chińskich władz oraz naukowcy i inżynierowie prowadzący narodowe projekty rozwojowe. Głos w sprawie chińskich planów i dokonań w przestrzeni kosmicznej zabrał również prezydent Xi Jinping. W swoim wystąpieniu skierował m.in. apel do chińskich specjalistów o zwiększenie zaangażowania w realizację narodowego celu, jakim jest uczynienie z Chin światowej potęgi w kosmosie.

W pierwszej kolejności przedstawiono szczegóły dotyczące misji marsjańskiej, której start przewidziano na 2020 rok. Jej głównym celem ma być chińska eksploracja Czerwonej Planety z użyciem sondy badawczej, która będzie miała za zadanie pozyskać informacje na temat struktury geologicznej i potencjalnych śladów organicznych. Wśród chińskich priorytetów badawczych umieszczono również stworzenie i rozbudowę narodowej stacji orbitalnej. Ujawniono przy tym, że realizowane dotychczas osobne projekty laboratoriów kosmicznych Tiangong-2 i Tiangong-3 są aktualnie traktowane jak jedna całość, a drugi moduł tak naprawdę obejmuje również rozwiązania trzeciej generacji. Konstruowana obecnie stacja orbitalna ma zostać ukończona do 2022 roku.

W zakresie docelowych kierunków rozwoju chińskiego programu kosmicznego wskazano przede wszystkim obszary załogowych lotów kosmicznych, konstruowania nowych typów ciężkich pojazdów rakietowych oraz zwiększenie liczby startów kosmicznych (docelowo nawet 150 lotów przez następnych 5 lat). Chińscy przedstawiciele wyrazili również żywe zainteresowanie rozwijaniem technologii wielokrotnego użytku, zarówno w obszarze segmentów rakiet, jak i kapsuł załogowych.

Czytaj też: Chiny - orbitalny moduł badawczy poleci w kosmos w 2016 roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!