Reklama

KOSMONAUTYKA

Chińska misja kosmiczna z użyciem orbitalnej kapsuły badawczej

Wizualizacja przedstawiająca moduł Shijian 10 (SJ-10) w trakcie pracy na orbicie. Ilustracja: Xinhua/Chinese Academy of Sciences - cas.cn
Wizualizacja przedstawiająca moduł Shijian 10 (SJ-10) w trakcie pracy na orbicie. Ilustracja: Xinhua/Chinese Academy of Sciences - cas.cn

Z centrum lotów kosmicznych w Jiuquan przeprowadzono kolejny udany start orbitalny w ramach chińskiego programu kosmicznego. Tym razem w przestrzeń kosmiczną wystrzelono bezzałogowy pojazd badawczy Shijian 10, dostosowany do prowadzenia zaawansowanych eksperymentów naukowych na orbicie okołoziemskiej.

Chiński moduł badawczy Shijian 10 wzniósł się w kosmos na pokładzie rakiety kosmicznej Chang Zheng (pol. Długi Marsz) 2D. Udany start przeprowadzono z Centrum Startowego Satelitów Jiuquan ulokowanego na obszarze pustyni Gobi w północnej części Chin. Pojazd został ulokowany na niskiej orbicie okołoziemskiej, na której pozostanie przez co najmniej dwa tygodnie. W trakcie swojej misji moduł badawczy będzie korzystał z zasilania akumulatorowego, nie dysponując własnymi panelami słonecznymi umożliwiającymi samodzielne pozyskiwanie energii. Po wykonaniu wyznaczonych celów misji, obiekt zostanie bezpiecznie sprowadzony na Ziemię.

W trakcie swojej operacji w kosmosie moduł Shijian 10 będzie realizował szereg zaplanowanych zadań i eksperymentów badawczych. Na pokładzie pojazdu zainstalowano aparaturę odpowiedzialną za przeprowadzenie serii 19 doświadczeń naukowych z pogranicza badań mikrograwitacji, oddziaływania promieniowania kosmicznego oraz nauk przyrodniczych. Sześć z zaplanowanych eksperymentów ma dotyczyć fizyki płynów, trzy – spalania w warunkach kosmicznych, a kolejne osiem – inżynierii materiałowej. Dalsze eksperymenty ulokowano w dziedzinie biotechnologii, czyniąc obiektem badań m. in. oddziaływanie promieniowania kosmicznego i mikrograwitacji na komórki i genom organizmów żywych. Wśród najbardziej znaczących doświadczeń wymienia się badanie próbek silnie skompresowanej ropy naftowej poddanej procesowi termodyfuzji, które pozwoli lepiej zrozumieć zjawiska fizyczne, jakie zachodzą w głęboko położonych złożach podziemnych. Jeden z eksperymentów został przygotowany przy udziale Europejskiej Agencji Kosmicznej i jest to pierwszy przykład zastosowania chińskiego pojazdu kosmicznego do badań realizowanych przez ESA.
 
Moduł Shijian 10 należy do serii pojazdów satelitarnych powstających w ramach chińskiego programu Shijian zapoczątkowanego w 1971 roku. Projekt obejmuje loty orbitalne na użytek demonstracji nowych technologii kosmicznych oraz misje naukowo-badawcze. Pierwszym odzyskiwalnym pojazdem w całej serii był Shijian 8, wystrzelony w roku 2006. Obecna wersja znajdowała się w opracowaniu od 2008 roku. Program został zawieszony przed uruchomieniem fazy inżynieryjnej, po czym jego realizacja została wznowiona w 2011 roku.

Czytaj też: Chiny kontynuują budowę systemu nawigacji satelitarnej

Reklama

Komentarze

    Reklama