Reklama

KOSMONAUTYKA

Chińskie „tak” dla umiędzynarodowienia rodzimej stacji kosmicznej

  • fot. http://www.telespazio.it/
    fot. http://www.telespazio.it/

Ambitne plany budowy chińskiej stacji orbitalnej nabrały nowego kolorytu w obliczu zadeklarowanej przez Chiny woli udostępnienia jej przyszłych zasobów dla zagranicznych kooperantów. Chińskie władze oficjalnie zaaprobowały możliwość udzielenia wsparcia finansowego z własnego budżetu dla międzynarodowych badań i wypraw kosmicznych korzystających z rodzimej stacji kosmicznej. Stosowne deklaracje gotowości do współpracy padły na forum ONZ.

Chińskie zamierzenia w kwestii umiędzynarodowienia rodzimej stacji kosmicznej zostały oficjalnie potwierdzone przy okazji obrad komitetu ds. pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej, działającego w strukturach Organizacji Narodów Zjednoczonych. W trakcie spotkania zorganizowanego w dniu 14 czerwca br. w Wiedniu chińska przedstawicielka i zarazem wicedyrektor rodzimej agencji ds. załogowych misji kosmicznych (China Manned Space Agency), Wu Ping zadeklarowała otwartość swojego rządu na włączenie zagranicznych wypraw kosmicznych, załóg i eksperymentów do programu rozwoju i eksploatacji chińskiej stacji orbitalnej. Jak się okazało, dotyczyło to również rozbudowy infrastruktury obiektu o zagraniczne moduły użytkowe.

W ramach szczegółowych ustaleń chiński rząd zaaprobował możliwość współfinansowania międzynarodowych badań i wypraw kosmicznych korzystających z chińskiej stacji kosmicznej. Współpraca taka miałaby być koordynowana poprzez upoważnione agendy ONZ i przebiegać zgodnie z zasadami ustalonymi na jego forum. Jak podano w chińskim oświadczeniu, doszło już w tej sprawie do podpisania dwóch stosownych porozumień z Biurem ONZ ds. Przestrzeni Kosmicznej. Dalsze, bardziej szczegółowe warunki współpracy mają już regulować konkretne umowy bilateralne pomiędzy Chinami, a państwami zainteresowanymi korzystaniem z ich infrastruktury kosmicznej. Chińscy przedstawiciele przypomnieli w tym kontekście, że dysponują już bogatym zapleczem w postaci obowiązujących deklaracji o współpracy podpisanych z 22 narodowymi agencjami kosmicznymi z całego świata, w tym z rosyjskim Roskosmosem.

Czytaj też: POLSA nawiązuje współpracę z Chińską Narodową Agencją Kosmiczną

Projekt uruchomienia i rozbudowy stacji kosmicznej zalicza się do kluczowych obszarów realizacji chińskiego programu kosmicznego, w którym to przewidziano osiągnięcie w najbliższym czasie szeregu znaczących kamieni milowych. Znajduje się wśród nich m.in. uruchomienie (w ciągu kilku najbliższych tygodni) czwartego już samodzielnego chińskiego kosmodromu, ośrodka lotów satelitarnych Wenchang na wyspie Hainan. Działalność tego najdalej wysuniętego na południe chińskiego kosmodromu ma zostać zainaugurowana innym ważnym osiągnięciem – pierwszym startem orbitalnym nowej rakiety Chang Zheng-7 (pol. Długi Marsz-7). W dalszej kolejności pozostaje jeszcze wystrzelenie modułu orbitalnego Tiangong-2, stanowiącego zalążek nowej chińskiej stacji – jego start zaplanowano na wrzesień tego roku. Zaraz po nim – w październiku 2016 roku – na orbitę ma trafić kapsuła załogowa ShenZhou-11 z dwuosobowym zespołem tajkonautów. Kolejne kroki przewidziano już na kolejne kilka lat, aż do zakładanej pełnej realizacji projektu i operacyjności stacji kosmicznej, która ma zostać osiągnięta w 2022 roku.

Czytaj więcej: Chiny - orbitalny moduł badawczy poleci w kosmos w 2016 roku

Reklama

Komentarze

    Reklama