Reklama

KOSMONAUTYKA

Chiny: cywilne satelity obserwacji Ziemi trafiły na orbitę

  • fot. http://www.telespazio.it/
    fot. http://www.telespazio.it/

Chiny wysłały na orbitę okołoziemską dwa cywilne satelity obserwacji Ziemi GaoJing-1 (SuperView-1). W kosmos dostarczyła je rakieta nośna Chang Zheng-2D. Start miał miejsce z kosmodromu Taiyuan.

Kolejny w tym roku chiński start orbitalny miał miejsce 28 grudnia br. z kosmodromu Taiyouan w prowincji Shanxi. Rakieta nośna Chang Zheng (pol. Długi Marsz)-2D wyniosła w kosmos dwa satelity teledetekcyjne typu GaoJing-1 (SuperView-1). Tym samym rozpoczął się proces tworzenia tej cywilnej konstelacji, która docelowo będzie składać się z czterech obiektów. Operatorem sprzętu jest Beijing Space View Tech Co Ltd, a za jego budowę odpowiadała Chińska Akademia Technologii Kosmicznych (CAST). 

Satelity mają trafić na orbitę heliosynchroniczną na wysokość ok. 500 km nad powierzchnią Ziemi. Każy z nich ma mieć możliwość dostarczania zobrazowań panchromatycznych o rozdzielczości 0,5 metra lub wielospektralnych o jakości 2 metry na piksel. Na jednym zdjęciu ma  się znaleźć maksymalny obszar o rozmiarach 60 km x 70 km. Kolejne dwa satelity z tej serii mają trafić na orbitę w 2017 roku.

Podczas dzisiejszego startu na pokładzie rakiety znajdował się też niewielki satelita typu CubeSat zbudowany przez uczniów szkoły średniej Beijing Bayi z Pekinu. Pozostanie on w kosmosie przez, co najmniej 180 dni. 

Ostatni w tym roku chiński start kosmiczny jest przewidziany na 30 grudnia br. z Centrum Startowego Satelitów Xichang. 

Czytaj też: Ziemska emisja dwutlenku węgla pod okiem chińskiego satelity

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!