Kolejny w tym roku chiński start orbitalny miał miejsce 28 grudnia br. z kosmodromu Taiyouan w prowincji Shanxi. Rakieta nośna Chang Zheng (pol. Długi Marsz)-2D wyniosła w kosmos dwa satelity teledetekcyjne typu GaoJing-1 (SuperView-1). Tym samym rozpoczął się proces tworzenia tej cywilnej konstelacji, która docelowo będzie składać się z czterech obiektów. Operatorem sprzętu jest Beijing Space View Tech Co Ltd, a za jego budowę odpowiadała Chińska Akademia Technologii Kosmicznych (CAST).
Satelity mają trafić na orbitę heliosynchroniczną na wysokość ok. 500 km nad powierzchnią Ziemi. Każy z nich ma mieć możliwość dostarczania zobrazowań panchromatycznych o rozdzielczości 0,5 metra lub wielospektralnych o jakości 2 metry na piksel. Na jednym zdjęciu ma się znaleźć maksymalny obszar o rozmiarach 60 km x 70 km. Kolejne dwa satelity z tej serii mają trafić na orbitę w 2017 roku.
Podczas dzisiejszego startu na pokładzie rakiety znajdował się też niewielki satelita typu CubeSat zbudowany przez uczniów szkoły średniej Beijing Bayi z Pekinu. Pozostanie on w kosmosie przez, co najmniej 180 dni.
Ostatni w tym roku chiński start kosmiczny jest przewidziany na 30 grudnia br. z Centrum Startowego Satelitów Xichang.
Czytaj też: Ziemska emisja dwutlenku węgla pod okiem chińskiego satelity