Reklama

Nawigacja

Chiny kontynuują budowę systemu nawigacji satelitarnej

  • fot. http://www.telespazio.it/
    fot. http://www.telespazio.it/

Konstelacja orbitalna chińskich satelitów nawigacyjnych systemu Beidou została poszerzona o kolejny instrument. Najnowszy egzemplarz satelity wzniósł się w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety Chang Zheng 3A.

Start rakiety Chang Zheng 3A (pol. Długi Marsz) z ładunkiem zawierającym chińskiego satelitę nawigacyjnego systemu Beidou (pol. Wielka Niedźwiedzica) Compass-IGSO6 miał miejsce w centrum kosmicznym Xichang na południu Chin (prowincja Syczuan). Lokalne centrum kontroli lotów poinformowało, że misja przebiegła bez zakłóceń i zgodnie z planem. Nowy satelita został krótko po starcie wykryty przez amerykańskie systemy rozpoznania kosmicznego. Zgodnie z pozyskanymi przez nie danymi, instrument znalazł się na prawidłowej ścieżce podejścia w drodze na orbitę roboczą.

Satelita wystrzelony 28 marca br. stał się 22. pomyślnie umieszczonym w przestrzeni okołoziemskiej elementem kosmicznym systemu Beidou. Chiny zamierzają rozbudować konstelację satelitów do poziomu zapewniającego globalny zasięg. Docelowo chiński układ ma stać się czwartym – obok GPS, Glonass i Galileo – ogólnoświatowym systemem nawigacji satelitarnej. W obiegu funkcjonuje również eksportowa nazwa systemu – Compass. Jego powszechna dostępność ma zostać zapewniona do 2020 roku.

Zgodnie z deklaracjami chińskich producentów, system ma zapewniać obsługę pozycjonowania przestrzennego z dokładnością do 10 metrów. Choć podstawowym odbiorcą usług nawigacyjnych ma być chińska armia, przewiduje się również szerokie zastosowanie technologii w sektorze cywilnym. Planuje się udostępnienie zasobów systemu m.in. na potrzeby klientów indywidualnych, służb publicznych i firm prywatnych. W oparciu o system Beidou mają być rozwijane aplikacje i urządzenia nawigacyjne dla celów zarządzania kryzysowego, ruchu lotniczego i transportu publicznego.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!