Reklama

KOSMONAUTYKA

Chiny: orbitalny moduł badawczy poleci w kosmos w 2016 roku

Przekrój statku Shenzhou V. Ilustracja: China Manned Space Engineering Office / en.cmse.gov.cn
Przekrój statku Shenzhou V. Ilustracja: China Manned Space Engineering Office / en.cmse.gov.cn

Chińskie długoterminowe plany kosmiczne zakładają konsekwentną realizację projektu budowy pełnoprawnej narodowej stacji orbitalnej. Ma być ona gotowa przed końcem 2020 roku. Duże znaczenie dla powodzenia całej operacji będą miały misje wyznaczone do wykonania jeszcze w tym roku.

Koordynatorzy chińskiego programu kosmicznego poinformowali o zamiarach dotyczących  wysłania na orbitę nowego załogowego modułu badawczego lokalnej produkcji, Tiangong-2. Zgodnie z zapowiedziami, orbiter ma zostać wystrzelony w kosmos w trzecim kwartale 2016 roku. Krótko potem – w czwartym kwartale tego samego roku – z dwuosobową misją załogową do modułu przybędzie statek kosmiczny Shenzhou-11. W chińskim harmonogramie testów na 2016 rok znajdują się również próby rakiety Chang Zheng-7 (pol. „Długi Marsz-7”), która ma być w późniejszym czasie używana do wynoszenia w kosmos ładunku dla Tiangong-2. Jej pierwsze operacyjne zastosowanie przewidziano na początek 2017 roku.

Tiangong-2 ma być drugim chińskim laboratorium ulokowanym w kosmosie na przestrzeni pięciu lat. Pierwszy obiekt tego typu umieszczono na orbicie okołoziemskiej we wrześniu 2011 roku. Tiangong-1 posłużył jako namiastka załogowej stacji kosmicznej i baza testowa dla procedur dokowania, cumowania i rozładunku w otwartej przestrzeni kosmicznej. Choć pierwszy egzemplarz miał być zdeorbitowany jeszcze w 2013 roku, jego służbę przedłużono, ze względu na wysoka żywotność sprzętu i zachowaną operacyjność.

Doświadczenia wyniesione z pracy na kolejnych modułach typu Tiangong mają stać się fundamentem dla stworzenia wielomodułowej konstrukcji kosmicznej. Chińskie długoterminowe plany zakładają konsekwentną realizację projektu budowy narodowej stacji orbitalnej. Oczekuje się, że będzie ona gotowa jeszcze przed końcem 2020 roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!