Reklama

KOSMONAUTYKA

Chiny: przygotowania do startu nowej rakiety nośnej

Fot. China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC)
Fot. China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC)

W Chinach trwają przygotowania do spodziewanego w przyszłym miesiącu pierwszego lotu nowej rakiety nośnej Chang Zheng (pol. Długi Marsz) 7. Sprzęt opuścił już port w Tiencin pod Pekinem i na pokładzie specjalnego statku Yuan Wang 21, płynie do Kosmodromu Wenchang na wyspie Hajnan, gdzie na rakietę czeka już specjalne stanowisko startowe.  

Nowa chińska rakieta nośna Chang Zheng 7 (pol. Długi Marsz 7) opuściła właśnie port w Tiencin pod Pekinem. Na pokładzie specjalnego statku Yuan Wang 21, kieruje się do Centrum Startowego Satelitów Wenchang na wyspie Hajnan, skąd nastąpi inauguracyjny start rakiety. Pierwszy lot spodziewany jest w czerwcu br.

Rakieta Długi Marsz 7 to dwustopniowy system nośny średniej wielkości porównywalny do amerykańskich rakiet Falcon 9, Atlas V i Delta IV. Ma być zdolny do wyniesienia na niską orbitę okołoziemską ładunku o wadze ok. 13,5 tony. Sprzęt został opracowany na bazie rakiety Chang Zheng 2F/H przez China Academy of Launch Vehicle Technology (CALT) wchodzące w skład China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC). Chang Zheng 7 ma w przyszłości znaleźć zastosowanie w chińskich misjach kosmicznych zarówno tych bezzałogowych, jak i załogowych. Rakieta będzie mogła służyć do wynoszenia m.in. statków załogowych Shenzhou oraz pojazdów dostawczych Tianzhou, które będą używane w programie budowy chińskiej stacji orbitalnej. Pierwszy człon rakiety o wysokości 53,1 metra i wadze 594 ton będą napędzać chińskie silniki nowej generacji YF-100 na mieszankę ciekłego tlenu i nafty lotniczej. Drugi człon zasilą z kolei cztery silniki YF-115 używane już w mniejszej rakiecie Chang Zheng 6. 

Chang Zheng 7 znajdzie się pod względem udźwigu po środku stawki w klasyfikacji chińskich systemów nośnych, a w przyszłości ma to być najczęściej używana rakieta w Państwie Środka. Większymi możliwościami wynoszenia ładunków będzie charakteryzować się rakieta Chang Zheng 5, która mogłaby zostać wykorzystana podczas misji na Księżyc, Marsa i asteroidy. Z kolei mniejsza rakieta Chang Zheng 6 oblatana we wrześniu 2015 roku może dostarczać dużo mniejsze ładunki o wadze 1,5 tony na niską orbitę okołoziemską lub o wadze 1 tony na orbitę heliosynchroniczną. 

Czytaj teżChińczycy świętują Dzień Kosmosu. W tle mocarstwowe aspiracje

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama