Reklama

KOSMONAUTYKA

Chiny rzucają więcej światła na plan budowy bazy księżycowej

Łazik Yutu 2 widziany z chińskiego lądownika księżycowego misji Chang'e 4. Fot. Lunar and Planetary Multimedia Database [moon.bao.ac.cn]
Łazik Yutu 2 widziany z chińskiego lądownika księżycowego misji Chang'e 4. Fot. Lunar and Planetary Multimedia Database [moon.bao.ac.cn]

Po sukcesie niedawnej misji Chang’e 5, kierownictwo chińskiego programu księżycowego dookreśla założenia jego dalszej realizacji, rozłożonej na co najmniej kilka kolejnych etapów. W państwowych mediach jeden z czołowych chińskich specjalistów w tej dziedzinie, Wu Weiren opowiedział bliżej o perspektywie planowanej budowy stacji badawczej na południowym biegunie Księżyca i zamyśle umożliwienia tam długich pobytów chińskich kosmonautów.

W swoich najnowszych zapowiedziach chińscy naukowcy i inżynierowie potwierdzają chęć wysłania w ciągu najbliższej dekady szeregu bezzałogowych misji mających na celu m.in. zbadanie południowego bieguna Księżyca i przygotowanie tam miejsca do stworzenia trwałej bazy. „Jeśli projekt księżycowej stacji badawczej zostanie skutecznie zrealizowany, Chiny nie będą dalekie od lądowania załogowego” – wynika ze słów, jakie w rozmowie z dziennikiem China Daily miał wypowiedzieć Wu Weiren, koordynator i współtwórca założeń programu księżycowego Państwa Środka. Materiał został rozpowszechniony w niedzielę 14 marca przez chińskie państwowe media.

„W porównaniu do amerykańskich astronautów, którzy po wylądowaniu na Księżycu spędzili tam tylko kilkadziesiąt godzin, kosmonauci chińscy będą tam pozostawać na dłuższe okresy […] To będzie długoterminowy pobyt na Księżycu, a nie krótki przystanek” – miał zadeklarować Wu Weiren, dodając przy tym jednak, że chińskie systemy nośne nadal nie mają wystarczającego udźwigu, aby wysyłać załogi na Księżyc. Zastrzegł, że Państwo Środka zamierza dokonać potrzebnego przełomu w konstruowaniu rakiet nośnych w latach 2021-2025.

Przy tej okazji Wu Weiren odniósł się również do bliższych planów chińskiej eksploracji Księżyca - potwierdził na przykład, że podczas następnej misji kolejne próbki księżycowego gruntu będą pobierane z obszaru bieguna południowego. Dalsze misje mają kontynuować zainteresowanie szczegółowym badaniem zasobów w tym polarnym rejonie Srebrnego Globu. Mają być już wtedy również testowane pierwsze kluczowe technologie dla przygotowań do budowy stacji badawczej.

Niejako w relacji do sygnalizowanych w ten sposób zamiarów, w ubiegłym tygodniu Chiny i Rosja podpisały list intencyjny w sprawie planu budowy międzynarodowej bazy księżycowej przeznaczonej do prowadzenia wspólnych badań naukowych. Jej konstrukcja niekoniecznie ma być osadzona na powierzchni Srebrnego Globu – zakłada się również wariant stacji orbitalnej okrążającej Księżyc. Udział w inicjatywie ogłosiły kluczowe podmioty polityki kosmicznej obu zaangażowanych państw (przedsiębiorstwo Roskosmos oraz chińska agencja kosmiczna CNSA), nie podając jednak konkretnych ram czasowych realizacji tego przedsięwzięcia.

W grudniu ubiegłego roku chińska sonda Chang’e 5 przywiozła na Ziemię próbki księżycowego gruntu. Wcześniej inny chiński lądownik jako pierwszy w historii wylądował na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca (misja Chang'e 4). Ponadto Chiny umieściły tam drugi ze swoich dotychczasowych łazików księżycowych.


image
Z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Reklama
Reklama

Komentarze