Reklama

KOSMONAUTYKA

Chiny ujawniają teleskop księżycowy

Fot. Wikimedia
Fot. Wikimedia

Chiny ujawniły, że od grudnia 2013 roku mają na powierzchni Księżyca niewielki teleskop służący do obserwacji kosmosu. Jest on częścią lądownika Chang’e 3, który dotarł na Srebrny Glob wraz z łazikiem Yutu. Chińczycy informują, że w ciągu 18 miesięcy teleskop pracował przez 20 tys. godzin i monitorował 40 gwiazd. 

Chiny ujawniły, że od grudnia 2013 roku mają na powierzchni Księżyca niewielki teleskop służący do obserwacji kosmosu – donosi portal newscientist.com. Został on przywieziony na powierzchnię Srebrnego Globu przez lądownik Chang’e 3, który Chińczycy wysłali wraz z łazikiem Yutu w ramach własnego programu badań kosmosu. Wprawdzie pojazd poruszał się po powierzchni Księżyca tylko przez 42 dni, a kontakt z nim został ostatecznie stracony w marcu br., to jednak sam lądownik o masie ok. 1200 kg wraz z zamontowaną na nim aparaturą wciąż działa bez problemów i służy za demonstrator technologii przed oczekiwaną na 2018 rok misją Chang’e 5.

Ujawniony teleskop do obserwacji kosmosu pracuje w świetle ultrafioletowym, a przy jego pomocy prowadzone są badania niemożliwe do realizacji z Ziemi. Jest to związane z tym, że na Księżycu nie ma atmosfery, co powoduje, że z jego powierzchni mogą być wykryte sygnały w ultrafiolecie, które nie docierają do powierzchni naszej planety. Dodatkową zaletą prowadzenia obserwacji z Księżyca jest czas jego obrotu wokół własnej osi, 27 razy wolniejszy niż czas obrotu Ziemi, co pozwala obserwować konkretną gwiazdę przez dłuższy okres.

W celu uniknięcia uszkodzenia sprzętu jest on chowany wewnątrz lądownika w czasie wschodu i zachodu słońca, czyli w okresach kiedy występuje najsilniejsze stężenie pyłu księżycowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu teleskop pracuje znacznie dłużej, niż to było pierwotnie planowane - cykl życiowy teleskopu był przewidziany tylko na rok, działa jednak do dziś. Chińscy naukowcy czekają teraz na decyzję o ewentualnym kontynuowaniu obserwacji aż do końca 2015 roku.

Chińczycy ujawniają, że podczas trwającej 18 miesięcy misji teleskop na lądowniku księżycowym Chang’e 3 pracował przez 20000 godzin i monitorował 40 gwiazd. Udało się również wykonać zdjęcia odległej o ok. 21 mln lat świetlnych od Ziemi galaktyki Wiatraczek (Messier 101). 

(AH)

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!