KOSMONAUTYKA
Chiny w tajemnicy wystrzeliły nową rakietę
ChRL z powodzeniem przeprowadziła pierwszy sekretny start nowej rakiety nośnej KT-2A. To rozwinięta wersja przeznaczonej do celów komercyjnych konstrukcji KT-2. Podczas swego debiutanckiego lotu wyniosła na orbitę satelitę Tiankun-1.
Wystrzelenie nowej rakiety Państwa Środka miało miejsce 3 marca o godzinie 0:53 czasu polskiego z Jiuquan Satellite Launch Center. Kosmodrom ten znajduje się w północno-zachodniej części kraju, blisko granicy z Mongolią, mniej więcej 1 600 km od Pekinu.
Użyta po raz pierwszy rakieta Kaituozhe-2A (KT-2A) mierzy 35 metrów wysokości i jest ponoć w stanie wynieść do 2 000 kg ładunku na orbitę o wysokości 500 km. Konstrukcja składa się z trzech stopni oraz wykorzystuje dwa boczne silniki dodatkowe. Wszystkie te elementy zasilane są paliwem stałym.
Choć informacje o pionierskiej misji KT-2A są przez stronę chińską mocno reglamentowane, wygląda na to, że zakończyła się ona powodzeniem. Pracownicy amerykańskiej United States Space Surveillance Network dostrzegli bowiem w przestrzeni kosmicznej dwa nowe obiekty. Pierwszy z nich krąży po orbicie a perygeum na wysokości 374 km i apogeum 404 km oraz inklinacji 96,9º, drugi 214 x 399 km, przy inklinacji 96,7º. Zdaniem ekspertów drugi ze wspomnianch obiektów to górny stopień rakiety.
Natomiast pierwszym obiektem jest najpewniej satelita Tiankun-1 (TK-1). Urządzenie, określane jako New Technology Experimental Satellite, prawdopodobnie ma na pokładzie narzędzia do teledetekcji, a jego zadaniem jest przetestowanie nowej małej platformy satelitarnej, skonstuowanej przez China Aerospace Science & Industry Corporation (CASIC).
Rakieta nośna KT-2A jest również dziełem CASIC. To rozwinięta koncepcja rakiety KT-2. Jej konstrukcja, podobnie jak pojazdu KT-1, oparta jest o chiński międzykontynentalny pocisk balistyczny Dong Feng 31 (DF-31).