Reklama

KOSMONAUTYKA

Chiny: wkrótce start załogowej misji kosmicznej

Przekrój statku Shenzhou V. Ilustracja: China Manned Space Engineering Office / en.cmse.gov.cn
Przekrój statku Shenzhou V. Ilustracja: China Manned Space Engineering Office / en.cmse.gov.cn

Chiny planują rozpoczęcie w dniu 17 października br. załogowej misji kosmicznej. Zadaniem statku Shenzhou 11 będzie dostarczenie załogi do chińskiego modułu orbitalnego Tiangon-2, który zastąpił znajdujący się wcześniej na orbicie zespół Tiangong-1. 

W dniu 17 października o godz. 7.30 czasu lokalnego ( godz.1.30 w Polsce) rozpocznie się załogowa misja statku kosmicznego typu Shenzhou w ramach chińskiego programu kosmicznego – poinformowała chińska agencja prasowa Xinhua. Załoga będzie się składać z 2 astronautów. Zadaniem statku Shenzhou 11 będzie dostarczenie załogi do chińskiego modułu orbitalnego Tiangon-2, który zastąpił znajdujący się wcześniej na orbicie zespół Tiangong-1. Start zaplanowany został z Centrum Startowego Satelitów Jiuquan na pustyni Gobi. Statek kosmiczny wyniesie na orbitę rakieta nośna typu Długi Marsz 2F. 

Załoga spędzi w laboratorium kosmicznym Tiangong-2 ponad miesiąc, badając sprawność systemu oraz procesy związane ze średniookresowym przebywaniem w kosmosie. Astronauci będą też przeprowadzać i nadzorować eksperymenty naukowe, w tym – medyczne. Ich zadaniem będzie również uzupełnienie paliwa.

Umieszczenie laboratorium Tiangong-2 (niebiański pałac) na orbicie planowano początkowo na koniec w 2016 roku. Moduł znalazł się jednak na orbicie wcześniej bo w dniu 15 września. Jest on przeznaczony do doświadczeń z udziałem załogowego statku kosmicznego oraz towarowego Tianzhou. Co warto dodać na pokładzie modułu orbitalnego Tiangong-2, ruszy także chińsko-szwajcarsko-polski projekt POLAR, który ma pozwolić lepiej zbadać rozbłyski gamma - świadectwa najsilniejszych wybuchów we wszechświecie. Bierze w nim udział Narodowe Centrum Badań Jądrowych

Czytaj więcej: Polskie urządzenia w chińskim module orbitalnym. Zbadają rozbłyski gamma

Eksperymenty będą stanowiły etap w pracach nad chińską stałą stacją orbitalną. W najbliższych latach ChRL chce rozpocząć prace nad własną stacją kosmiczną; kluczowy moduł Tianhe-1 (niebiańska harmonia) ma zostać wystrzelony w kosmos w 2018 roku. Jeśli Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) zgodnie z planem zostanie wyłączona z użytku w 2024 roku, Chiny zostaną jedynym krajem na świecie dysponującym stałą placówką w kosmosie. Jednocześnie w 2021 roku Państwo Środka chce wysłać sondę na Marsa, a trzy lata później załogowy statek kosmiczny na Księżyc.

Czytaj więcej: "Niebiański Pałac" na orbicie. Wkrótce chińska misja załogowa

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama