Reklama

KOSMONAUTYKA

Chiny wysłały na orbitę satelitę łączności mobilnej. Zapewni przesył danych na ogromnym obszarze

Start rakiety Długi Marsz-3B z satelitą Tiantong-01, fot. Xinhua/english.gov.cn
Start rakiety Długi Marsz-3B z satelitą Tiantong-01, fot. Xinhua/english.gov.cn

Na pokładzie rakiety Długi Marsz-3B Chiny dostarczyły na orbitę geostacjonarną satelitę telekomunikacyjnego Tiantong-01. To nowej generacji, wyprodukowany w całości w Państwie Środka instrument orbitalny mający zapewnić łączność bezprzewodową na znacznym obszarze Azji Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki. 

W Centrum Startowym Satelitów Xichang w Syczuanie miał miejsce, w dniu 6 sierpnia br. o godz. 0:22 czasu lokalnego, 36. start rakiety nośnej typu Długi Marsz-3B (chin. Chang Zheng-3B). Tym razem Chińczycy dostarczyli na orbitę satelitę telekomunikacyjnego nowej generacji Tiantong-01. Będzie to pierwszy instrument orbitalny z planowanej konstelacji instrumentów orbitalnych dedykowanych do łączności mobilnej. Drugi satelita z tej serii ma trafić w kosmos jeszcze w tym roku.

Tiantong-01 to satelita zaprojektowany przez Chińską Akademię Techniki Kosmicznej i zbudowany w całości z wykorzystaniem potencjału krajowego przemysłu. Producentem zamontowanych na nim urządzeń do komunikacji mobilnej jest Henan Communication Technology Co., Ltd. Instrument orbitalny znalazł się na orbicie geostacjonarnej i przesyła dane najprawdopodobniej w paśmie S. Operatorem segmentu naziemnego będzie spółka China Telecom.

Głównym celem wysłania na orbitę Tiantong-01 jest zapewnienie Państwu Środka dostępu do bardzo szybkiej łączności mobilnej. Zainstalowane na urządzeniu instrumenty telekomunikacyjne mają zapewnić pokrycie ogromnego obszaru obejmującego znaczną część Azji Wschodniej, w tym całe Chiny, Ocean Indyjski, Bliski Wschód oraz fragment Afryki. 

Czytaj też: Niezależność telekomunikacyjna dla Polski. Czy powstanie satelita?

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!