Komunikacja
Chiny wystrzeliły satelitę komunikacyjnego
Rakieta Długi Marsz-3B wyniosła satelitę telekomunikacyjnego ChinaSat-16. Po dotarciu na orbitę geostacjonarną urządzenie zapewni transfer danych o wyjątkowo dużej przepustowości. Ponadto satelita ma za zadanie przetestować napęd elektryczny i komunikację laserową.
Wysoka na 56,3 m rakieta Długi Marsz-3B (Chang Zheng-3B) wystartowała z Centrum Startowego Satelitów Xichang w prowincji Syczuan. Pojazd oderwał się od Ziemi 12 kwietnia br. o godzinie 13:04 naszego czasu. Na jego pokładzie umieszczony został ważący 4,6 tony satelita ChinaSat-16, zbudowany przez Chińską Akademię Technologii Kosmicznych (Chinese Academy of Space Technology).
Rakieta nośna dostarczyła ładunek na geostacjonarną orbitę transferową (GTO), skąd satelita rozpoczął wędrówkę na GEO. Finalnie urządzenie zajmie na orbicie geostacjonarnej pozycję 110,5ºE, skąd będzie mieć doskonałe pokrycie obszaru Państwa Środka.
ChinaSat-16 zaoferuje użytkownikom bardzo duże możliwości w dziedzinie transmisji danych. Wyposażony w transpondery sygnału w paśmie Ka, satelita ma możliwość obsługi 26 wiązek komunikacyjnych i przesyłania sygnału z prędkością 20 Gb/s, co czyni go najsilniejszym satelitą telekomunikacyjnym, jakiego Chiny kiedykolwiek umieściły w przestrzeni kosmicznej. Możliwości ChinaSat-16 będą wykorzystywane nie tylko do komunikacyjnej obsługi pociągów czy ruchu lotniczego, ale także w celu umożliwienia obywatelom edukacji na odległość czy korzystania z usług telemedycyny.
Ponadto, nowy chiński satelita ma służyć do testowania laserowej komunikacji na linii statek kosmiczny-Ziemia, jednak szczegóły tego zadania nie zostały ujawnione. ChinaSat-16 ma także wypróbować działanie napędu elektrycznego. W tym celu został wyposażony w ksenonowy silnik jonowy LIPS-200. Ten podsystem zostanie wykorzystany do utrzymywania satelity na właściwej pozycji na orbicie geostacjonarnej.
LIPS-200 waży 36 kg i może wygenerować ciąg 40 mN. Do pracy potrzebuje zasilania na poziomie 1,2 kW. Energię elektryczną zapewnią ChinaSat-16 dwa spore panele fotowoltaiczne. Zakładany czas misji urządzenia wynosi minimum 15 lat.
Czytaj też: Chiny w tajemnicy wystrzeliły nową rakietę