Reklama

Technologie wojskowe

Chiny wzmacniają morski komponent wsparcia misji kosmicznych

Statek YuanWang-6. Fot. Michael R. Perry via Wikipedia / wikipedia.org
Statek YuanWang-6. Fot. Michael R. Perry via Wikipedia / wikipedia.org

Chiny rozszerzyły swoją morską flotę o nową jednostkę pływającą serii YuanWang - jej podstawowym zadaniem będzie namierzanie i śledzenie rodzimych obiektów znajdujących się w przestrzeni okołoziemskiej. Statek YuanWang-7 rozpocznie swoją służbę jako morskie centrum monitorowania lotów kosmicznych przy okazji misji pojazdu załogowego ShenZhou-11.

Wraz z dniem 12 lipca 2016 roku do służby w chińskiej flocie morskiej włączono nową jednostkę pływającą serii YuanWang (pol. Odległy Widok) – należącą do rodziny statków przystosowanych do wykonywania zadań związanych z realizacją misji kosmicznych. Najnowszy egzemplarz to kolejna generacja jednostek radiolokacyjnych przystosowanych do namierzania i śledzenia obiektów znajdujących się w przestrzeni okołoziemskiej. Statek YuanWang-7 zostanie po raz pierwszy użyty jako morskie centrum monitorowania lotów kosmicznych w trakcie misji pojazdu załogowego ShenZhou-11.

Budowa YuanWang-7 rozpoczęła się w październiku 2014 roku. Przed uzyskaniem ostatecznej akceptacji statek przeszedł trwający 60 dni okres próbny, w trakcie którego potwierdzono sprawność kluczowych podzespołów. Oddana do użytku jednostka ma 220 m długości i 40 m wysokości, a jej wyporność wynosi 25000 ton. Z założenia ma być przystosowana do pełnienia długotrwałych misji na otwartym morzu (do 100 dni w oparciu o własne zasoby), włączając w to możliwość operowania w strefie występowania tajfunów.

Statki serii YuanWang pozostają w użyciu od 1979 roku. Znajdują się wśród nich nie tylko jednostki radiolokacyjne, ale również statki transportowe, jak YuanWang-21 i YuanWang-22, przeznaczone do przemieszczania rakiet nośnych typu ChangZheng. Na pokładzie pierwszego z nich przewieziono niedawno nową wersję rakiety, ChangZheng-7 do Centrum Startowego Satelitów Wenchang na wyspie Hajnan, skąd nastąpił inauguracyjny start.

Szerzej: Chiny – przygotowania do startu nowej rakiety nośnej

Reklama
Reklama

Komentarze