SATELITY
Copernicus potwierdza. Tak ciepłego stycznia w Europie dotąd nie było
Zgodnie z najnowszymi unijnymi statystykami klimatycznymi, styczeń 2020 roku okazał się najcieplejszym ze wszystkich dotąd katalogowanych pierwszych miesięcy roku w dziejach Europy.
Dane klimatyczne z europejskich satelitów systemu Copernicus pozwoliły naukowcom potwierdzić to, czego obawiali się już wcześniej - że styczeń 2020 roku był jak dotąd najcieplejszym zimowym miesiącem, dystansując o blisko 0,2 stopnia Celsjusza niezwykły pod tym względem styczeń w 2007 roku. Średnio natomiast zanotowane temperatury były o 3,1 stopnia Celsjusza wyższe niż w poprzednich latach o tej samej porze - cytuje Polska Agencja Prasowa za serwisem Bloomberg.
Wyjątkowo ciepło było przede wszystkim w północno-wschodniej Europie, gdzie na niektórych obszarach pomiędzy Norwegią a Rosją temperatury były nawet o 6 stopni wyższe niż zazwyczaj w styczniu. Co ciekawe, 2 stycznia w norweskiej miejscowości Sunndalsora odnotowano najcieplejszy dzień w historii miasta z 19 stopniami Celsjusza na termometrach. To o 25 stopni więcej niż wynoszą średnie styczniowe temperatury w tym rejonie. Wielu mieszkańców postanowiło tego dnia popływać w fiordach.
"Wyższe niż zazwyczaj temperatury na wschód od Grenlandii po północny zachód Svalbardu nakładają się na znajdującą się tam pokrywę lodową. Znacznie wyższe temperatury odnotowano także w niemal całych Stanach Zjednoczonych, wschodniej Kanadzie, Japonii, we wschodniej części Chin i Azji Południowo-Wschodniej. Z upałami zmagała się także Nowa Południowa Walia w Australii. Cieplej niż zwykle było również w niektórych obszarach Antarktydy” – oświadczyli w środę naukowcy z projektu Copernicus.
W ubiegłym miesiącu analitycy Copernicus poinformowali, że ostatnie pięć lat na Ziemi było najcieplejszymi od czasu rewolucji przemysłowej, czyli od blisko dwóch wieków.
Nadzorowany przez Komisję Europejską projekt Copernicus to program obserwacji Ziemi. Zapewnia on dokładne, aktualne i łatwo dostępne informacje o znaczeniu m.in. w sferze bezpieczeństwa, ochrony środowiska i zmian klimatu.