Reklama

Polska

Creotech zatrudni kosmicznych pracowników

Kraków widziany z kosmosu, Ilustracja: ESA
Kraków widziany z kosmosu, Ilustracja: ESA

Wraz z rozwojem sektora kosmicznego w Polsce na rynku pojawiło się zapotrzebowanie na ‘kosmicznych’ pracowników. Creotech Instruments S.A. właśnie poszukuje specjalistów od sprzedaży usług opartych na danych satelitarnych.

Konsorcjum, któremu lideruje Creotech Instruments S.A. wygrało przetarg na budowę w Polsce prototypowej infrastruktury udostępniającej dane i moc obliczeniową dla aplikacji wspierających usługi oparte na obserwacji Ziemi. Projekt „EO INNOVATION PLATFORM TESTBED POLAND” jest jednym z największych przedsięwzięć kosmicznych zleconych kiedykolwiek przez Europejską Agencję Kosmiczną polskim podmiotom. Wartość projektu przekracza 8 mln złotych.

Pierwsza faza projektu dobiegła końca. Druga, rozpoczęta właśnie faza, polega między innymi na wdrażaniu produktów i usług utworzonej infrastruktury „EO Testbed Poland”. Firma poszukuje więc sprzedawców gotowych pozyskiwać klientów zainteresowanych usługami oferowanymi przez EO Testbed.

- Na brak kandydatów nie narzekamy. Codziennie zgłasza się do nas kilkunastu chętnych – przyznaje Olga Banach, Dyrektor Zarządzająca Creotech Instruments S.A.Problemem jest to, że większość z nich spodziewa się, że będą odpowiadali za sprzedaż dostępu do telewizji satelitarnej. Tymczasem my szukamy sprzedawców wyspecjalizowanych w segmencie B2B i to jeszcze z wiedzą o sektorze kosmicznym.

Czym jeszcze musi wyróżniać się kandydat na „kosmicznego sprzedawcę”?

- Powinien być samodzielny i znać się na doradztwie biznesowym – precyzuje Jacek Kociec, Dyrektor Programu Kosmicznego, który w firmie opowiada za rozwój biznesu usługi satelitarne i przetwarzanie danych satelitarnych to dość złożone zagadnienia i przejście wraz z klientem przez cały proces sprzedaży wymaga dużego biznesowego doświadczenia. Nasi sprzedawcy musza być w stanie dostrzec potencjalną korzyść dla klienta nawet jeśli on sam jeszcze nie zdaje sobie z niej sprawy. Rynek usług satelitarnych w naszym kraju dopiero się rodzi i jako firma chcemy wziąć na siebie ciężar edukowania potencjalnych klientach o korzyściach związanych z wykorzystaniem danych satelitarnych – dodaje Kosiec.

Kosmiczna infrastruktura na polskiej ziemi

W ramach projektu „EO INNOVATION PLATFORM TESTBED POLAND w Polsce powstaje potężne repozytorium danych obserwacyjnych Ziemi gromadzonych przez satelity Landsat, Evisat, Sentinel i inne. Oprócz stworzenia bazy danych, polskie konsorcjum będzie odpowiedzialne za obsługę serwisów umożliwiających użytkownikom komercyjnym i naukowym pozyskiwanie i przetwarzanie danych satelitarnych. Infrastrukturze bazodanowej będą towarzyszyły wirtualne i fizyczne serwery obliczeniowe, na których użytkownicy komercyjni i naukowi będą mogli uruchamiać swoje dedykowane aplikacje.

Platforma będzie dostępna odpłatnie, ale przedstawiciele świata nauki będą traktowani preferencyjnie. Firmy świadczące komercyjne usługi przetwarzania danych pochodzących z satelitów będą mogły korzystać z dedykowanego systemu działającego w oparciu o infrastrukturę komputerową „CloudFerro EO Cloud”.

W skład konsorcjum, na którego czele stoi Creotech Instruments S.A. wchodzą także krajowa spółka CloudFerro Sp. z o.o. oraz niemiecka firma Brockmann Consult Ltd.

Czytaj też: Sukces polskich firm w ESA. Zbudują repozytorium danych z systemów obserwacji Ziemi

Reklama

Komentarze

    Reklama