Konferencja „Satelitarne metody wyznaczania pozycji we współczesnej geodezji i nawigacji”, która odbędzie się w dniach 7-9 listopada br., jest cykliczną, coroczną konferencją organizowaną przez Sekcję Geodezji Satelitarnej Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych Polskiej Akademii Nauk oraz Polskie Forum Nawigacyjne. W tym roku współorganizatorem jest Instytut Nawigacji i Hydrografii Morskiej Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Tematyka konferencji obejmuje zagadnienia związane z zastosowaniom nowoczesnych technik satelitarnych we współczesnej geodezji, nawigacji i geodynamice. W zakres ten wchodzą m.in. kwestie wykorzystania systemu ASG-EUPOS, satelitarnych systemów europejskich EGNOS i Galileo, wyznaczania orbit sztucznych satelitów Ziemi czy określania skal czasu. W czasie konferencji planowane jest posiedzenie Sekcji Geodezji Satelitarnej Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
Drugie z wydarzeń, XX Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna NAVSUP 2016, odbędzie się w dniach 8-9 listopada br. w Instytucie Nawigacji i Hydrografii Morskiej Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Tegoroczna edycja będzie poświęcona roli nawigacji w zabezpieczeniu działalności ludzkiej na morzu. Jej współorganizatorem jest Polskie Forum Nawigacyjne. Akademia Marynarki Wojennej jest gospodarzem obu wydarzeń.
Konferencja NAVSUP odbywa się już od 40 lat i realizowana jest w cyklu dwuletnim. W czasie konferencji będą prezentowane nowe osiągnięcia i rozwiązania technologiczne wspierające nawigację, transport i bezpieczeństwo – nie tylko na morzu, ale wszędzie tam, gdzie nawigacja wspomaga działalności ludzką, czyli także na lądzie i w powietrzu. Uczestnikami konferencji będą zarówno znawcy i praktycy cywilnego transportu lądowego, morskiego i powietrznego, jak też przedstawiciele Marynarki Wojennej oraz innych rodzajów sił zbrojnych. Głównym celem Konferencji jest wymiana doświadczeń o charakterze naukowym, zaprezentowanie technologii, a także nawiązanie kontaktów naukowych.
Aktualne informacje na temat wskazanych konferencji dostępne są na dedykowanej stronie internetowej – tam też znajduje się stosowny formularz rejestracyjny (NAVSUP 2016).
(PG)