Reklama

Polska

Cztery oferty lokalizacji „kosmicznego” inkubatora przedsiębiorczości

  • fot. http://www.telespazio.it/
    fot. http://www.telespazio.it/

Polska Agencja Kosmiczna zebrała oferty od instytucji i regionów dotyczące lokalizacji na terenie naszego kraju inkubatora przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej.  W sumie do agencji wpłynęły cztery propozycje. Wyboru dokona w 2017 roku ESA. 

Do Polskiej Agencji Kosmicznej wpłynęły w sumie cztery oferty. O lokalizację inkubatora przedsiębiorczości ESA (ESA BIC) będą się ubiegać Gdańsk z Krakowem, województwo podkarpackie, które proponuje umieścić centrum ESA w Jasionce koło Rzeszowa, a także wspólna oferta województwa mazowieckiego i łódzkiego planujących powstanie obiektu w Świerku pod Warszawą. Do Polskiej Agencji Kosmicznej wpłynęła także propozycja firmy Kapitech, która chciałaby umieścić ESA BIC w Warszawie i Wrocławiu.

Po analizie wszystkich ofert, które napłynęły od podmiotów zainteresowanych włączeniem się w stworzenie polskiego inkubatora przedsiębiorczości ESA, Polska Agencja Kosmiczna przeprowadzi indywidualne spotkania z oferentami, a następnie uzgodni z Ministerstwem Rozwoju dalszą procedurę przygotowań w oczekiwaniu na ogłoszenie przez ESA oficjalnego naboru ofert z Polski. Rozstrzygnięcie  konkursu jest spodziewane w 2017 roku.

W Europie działa obecnie 16 inkubatorów ESA BIC. W tym roku podobne centra powstały w czeskiej Pradze, a także w Austrii i Szwajcarii. Z pomocy Business Incubation Centres ESA do tej pory skorzystało kilkaset start-upów zajmujących się komercyjnym wdrażaniem technologii kosmicznych.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!