Reklama

KOSMONAUTYKA

Czwarty lot kosmiczny pojazdu X-37B

  • Fot.  Медіа-центр МОУ Львів
    Fot. Медіа-центр МОУ Львів

Amerykańskie siły powietrzne poinformowały, ze tajny mini-wahadłowiec kosmiczny X-37B Spaceplane wystartuje w czwarty lot dopiero po 20 maja br. Podobnie jak w poprzednich lotach, tak i teraz nie ujawniono celu wyprawy.

Pojazd X-37B został zbudowany przez zakłady Boeing Space & Intelligence Systems w Kalifornii. Jest on mniejszy od wahadłowców kosmicznych, ale działa według tej samej zasady: po dostarczeniu na orbitę i wykonaniu zadania ląduje na Ziemi lecąc lotem ślizgowym. Z tą jedynie różnicą, że X-37B jest systemem bezzałogowym.

Zbudowano dwa miniwahadłowce OTV-1 i OTV-2 (Orbital Test Vehicle), ale siły powietrzne nie chcą ujawnić, który z nich w najbliższym czasie ponownie wystartuje w Kosmos. Nie wiadomo również ile czasu bezzałogowiec będzie przebywał na orbicie. Ostatni lot trwał 674 dni i zakończył się w październiku 2014 r.

Wiadomo jedynie, że start jak zwykle nastąpi z Przylądka Canaveral na Florydzie z wykorzystaniem rakietowego zespołu startowego Atlas 5 a lądowanie ma nastąpić w bazie sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii. Pojazd będzie dodatkowo wyposażony w eksperymentalny zespół napędowy opracowany przez laboratorium USAF w Air Force Space and Missile Systems Center.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!