Reklama

Polska

Czy powstanie polska konstelacja satelitarna zobrazowania Ziemi?

Model platformy satelitarnej HyperSat w skali 1:1. Fot. Paweł Ziemnicki/Space24.pl
Model platformy satelitarnej HyperSat w skali 1:1. Fot. Paweł Ziemnicki/Space24.pl

Creotech w grudniu zawarł umowę z firmą Scanway, która specjalizuje się w produkcji skanerów optycznych. Umowa w formie listu intencyjnego zakłada wspólne starania o przeprowadzenie misji technologicznej bazującej na platformie HyperSat i testującej rozwiązania spółki Scanway, która pracuje obecnie nad aparaturą optyczną do satelitarnego obrazowania Ziemi. Rozwijany dzięki środkom NCBiR skaner ma pozwolić na obrazowanie w wysokiej rozdzielczości i w szerokim spektrum aż do dalekiej podczerwieni.

Od formalnego rozpoczęcia projektu HyperSat minęło kilka tygodni, a już udało nam się pozyskać bardzo poważnego partnera zainteresowanego opracowaniem rozwiązania bazującego na naszej platformie. Właśnie o to nam chodziło. HyperSat, jako platforma z założenia otwarta i elastyczna, ma wspierać integrację i testowanie instrumentów rozwijanych przez młode i dynamiczne przedsiębiorstwa. W ten sposób chcemy integrować krajowe środowisko i wspólnie z podobnymi do nas firmami stworzyć większą całość. Większą niż moglibyśmy stworzyć sami. Projekt Scanway jest bardzo ambitny i chociaż jego twórcy z pewnością będą musieli pokonać jeszcze wiele trudności technicznych i technologicznych. Lecz jeśli to się uda, możliwości jakie daje Scanway mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na rozwój sektora kosmicznego w Polsce.

dr Grzegorz Brona, Prezes Creotech Instruments S.A.

Orbitalny skaner z Wrocławia

Firma Scanway specjalizuje się w projektowaniu i wytwarzaniu rozwiązań bazujących na technologiach wizyjnych i laserowych skierowanych do przemysłu i świata nauki. Pochodząca z Wrocławia spółka realizuje obecnie projekt opracowywania aparatury naukowej do obrazowania powierzchni Ziemi o nazwie ScanSAT. Pomysł uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) w ramach tzw. „szybkiej ścieżki”, a w wyniku prac powstać ma pierwszy polski instrument do obrazowania Ziemi przystosowany do pracy na orbicie.

Sama aparatura będzie pracować na zasadzie skanera optycznego z możliwością multispektralnej obserwacji powierzchni Ziemi. Bazując na naszym doświadczeniu w zakresie skanerów dla nauki i przemysłu zamierzamy oprzeć naszą konstrukcję na systemie precyzyjnych odchylanych luster, co pozwoli na szybkie pozyskiwanie obrazów w wielu interesujących dla odbiorców końcowych pasmach spektrum światła.

Jędrzej Kowalewski, Prezes Scanway Sp. z o.o.

Docelowa rozdzielczość skanera określana jest na co najmniej 3 metry na piksel w paśmie widzialnym, jednak zdaniem firmy Scanway proponowane przez nich rozwiązania mogą pozwolić uzyskać nawet do 1,5 metra na piksel.

Rozdzielczość, szeroki zakres spektralny i miniaturyzacja instrumentu stanowić będzie o konkurencyjnym rozwiązaniu na rynku globalnym.

Jędrzej Kowalewski, Prezes Scanway Sp. z o.o.

Optyczny Payload na platformie HyperSat

Dla celów demonstracyjnych, instrument obrazujący spółki Scanway zostanie zintegrowany w nanosatelicie klasy Cubesat 3U i umieszczony na kołowej orbicie heliosynchronicznej na wysokości nie mniejszej niż 400 km.

Podpisana w grudniu umowa zakłada, że skaner firmy Scanway zostanie dostosowany do współdziałania z platformą HyperSat rozwijaną przez Creotech Instruments S.A, której parametry zostaną z kolei dostosowane do wymagań misji kosmicznych, w których instrumentem optycznym będzie system opracowywany przez spółkę z Wrocławia. Zdaniem Scanway tak skonfigurowany satelita obserwacji Ziemi mógłby dostarczyć w przyszłości zdjęcia z rozdzielczościami mniejszymi niż 1 metr na piksel. Partnerzy zobowiązali się także, że będą dążyć do przeprowadzenia wspólnej misji technologicznej bazującej na platformie HyperSat i testującej rozwiązania spółki Scanway.

Koncepcja HyperSat narodziła się w naszych głowach w czasie wspólnych rozmów o tym w jaki sposób tak młoda i nieduża spółka jak nasza może przebić się na globalny rynek kosmiczny, który dawno już został rozparcelowany między wielkie kosmiczne koncerny wywodzące się z krajów o najdłuższej tradycji w zakresie technologii kosmicznych. Doszliśmy do wniosku, że nie ma możliwości żebyśmy dokonali tego sami i musimy poszukać sprzymierzeńców. Pomysł stworzenia w Polsce generującego synergie ekosystemu firm kosmicznych skrystalizował się w postaci platformy HyperSat. Nasze podejście wpisuje się w rosnący na znaczeniu kosmiczny trend Space 4.0, którego jednym z istotnych cech jest kooperowanie rozproszonych, partnerskich podmiotów, które stawiają sobie wspólne cele.

dr Grzegorz Brona, Prezes Creotech Instruments S.A.

Czytaj też: Scanway z Wrocławia - polski chętny na platformę satelitarną HyperSat

Reklama
Reklama

Komentarze