Reklama

KOSMONAUTYKA

DARPA zapowiada większe zaangażowanie w kosmosie. Priorytetem samolot kosmiczny

Wizualizacja koncepcji samolotu kosmicznego XS-1. Ilustracja: DARPA / http://www.darpa.mil
Wizualizacja koncepcji samolotu kosmicznego XS-1. Ilustracja: DARPA / http://www.darpa.mil

„Przestrzeń kosmiczna ma krytyczne znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego USA. DARPA skupia się dziś na budowaniu zdolności wymaganych do przeistoczenia tego środowiska w pełnoprawną przestrzeń operacyjną.” W takich słowach dyrektorka amerykańskiej Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności podsumowała bieżącą politykę organizacji względem projektów kosmicznych.

W trakcie konferencji zorganizowanej w dniu 22 listopada br. dyrektorka amerykańskiej Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA), Arati Prabhakar zapewniła o priorytetowym traktowaniu rozwiązań kosmicznych jako krytycznych dla zapewnienia bezpieczeństwa narodowego USA. Jednocześnie stwierdziła, że rosnąca konkurencja międzynarodowa w przestrzeni kosmicznej narzuca na USA konieczność szerszego zaangażowania się w działania operacyjne na tym poziomie, zwłaszcza w wymiarze militarnym i wywiadowczym. Jak sama oceniła, obecny stan działań USA w tym zakresie jest dalece niewystarczający.

Co więcej, przedstawicielka DARPA otwarcie określiła kosmos jako „sferę działania, w której prowadzenie konfliktu staje się realną możliwością”. Podkreśliła również, że w obecnych czasach żadne działania militarne czy wywiadowcze nie mogą być efektywnie prowadzone bez swobodnego dostępu do przestrzeni kosmicznej. Jako przykład podała system nawigacji satelitarnej GPS, który jest podstawą operacyjności armii amerykańskiej na wszystkich poziomach organizacji i planowania.

Prabhakar pozytywnie oceniła w tym kontekście tendencje obserwowane w sektorze komercyjnych startów kosmicznych, które zapewniają szerszy dostęp do technologii nośnych w coraz krótszym czasie. Wskazała przy tym, że oczekiwania i potrzeby operacyjne w zakresie ponawiania lotów kosmicznych mierzone są docelowo w skali dni i godzin - a nie tygodni i miesięcy, jak ma to miejsce obecnie. „Proszę sobie wyobrazić, jak dalece taka zdolność zmieniłaby percepcję naszych nieprzyjaciół rozważających atak na naszą infrastrukturę satelitarną” - podkreśliła przedstawicielka DARPA, zwracając uwagę na możliwości szybkiego zastępowania utraconej aparatury orbitalnej.

Odpowiedzią DARPA na te potrzeby ma być samolot kosmiczny XS-1 (Experimental Spaceplane), nad którym prace wchodzą aktualnie w drugą fazę. Wahadłowiec ma pozwolić na częstsze i tańsze loty na niską orbitę okołoziemską, których koszty jednorazowo nie będą przekraczać kilku milionów USD. Jak podkreśliła dyrektorka organizacji, „docelowym zamysłem projektu jest uzyskanie zdolności odbywania 10 lotów w ciągu 10 kolejnych dni”.

Czytaj też: Program bezzałogowego samolotu kosmicznego priorytetem DARPA

Reklama

Komentarze

    Reklama