Reklama

SATELITY

Do 2026 roku wartość rynku małych satelitów przekroczy 30 mld USD

Ilustracja: ESA/Medialab
Ilustracja: ESA/Medialab

Firma Euroconsult opublikowała raport Prospects for the Small Satellite Market. Z dokumentu wynika, że rynek małych satelitów będzie w najbliższej dekadzie rósł z ogromną dynamiką. Co za tym idzie, zwiększy się także istotnie wartość rynku usług wynoszenia obiektów na orbitę.

Przygotowany przez Euroconsult raport obejmuje okres 2017-2026. Zdaniem analityków, na przestrzeni tego czasu w kosmos trafi ponad 6 200 nowych małych satelitów. W ponad 70% będą to elementy dużych satelitarnych konstelacji, użytkowanych w znakomitej większości przez podmioty komercyjne.

Wartość światowego rynku małych satelitów ma zgodnie z przywoływaną analizą osiągnąć w ciągu dekady 30,1 mld USD. Rośnie zarówno popyt na tego typu urządzenia, jak i coraz bardziej zwiększają się ich możliwości, czemu sprzyja postępująca miniaturyzacja. Dotąd małe satelity pełniły głównie rolę platform testowych dla nowych technologii oraz były budowane w celach edukacyjnych. W najbliższej przyszłości będą zaś coraz częściej podejmować zadania związana z obserwacją Ziemi (np. sieci satelitarne firm takich jak Planet czy Spire), oraz zapewnianiem komunikacji (np. konstelacje obsługiwane przez OneWeb czy SpaceX). Wedle cytowanego raportu w nadchodzącej dekadzie przybędzie blisko 3 100 satelitów telekomunikacyjnych oraz ponad 1 100 urządzeń EO.

Do roku 2026 usługi związane z wynoszeniem satelitów wygenerują natomiast 14,5 mld USD dochodów, co oznacza 76% wzrost względem okresu poprzedzającego. Wedle analityków Euroconsult nie jest to jeszcze rynek dojrzały, a ponadto będzie się ona mocno zmieniał wraz z przewidywaną dywersyfikacją - przybywaniem alternatywnych przewoźników, oferujących różne metody dostarczenia satelity na orbitę okołoziemską.

Czytaj też: Gigantyczny samolot Stratolaunch po raz pierwszy opuścił hangar

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!