Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Dobra passa Polaków w zagranicznych konkursach. Wygrana studentów z Wrocławia

Członkowie zespołu Innspace. Fot. Grupa Innspace/Politechnika Wrocławska [innspace.pl/pwr.edu.pl]
Członkowie zespołu Innspace. Fot. Grupa Innspace/Politechnika Wrocławska [innspace.pl/pwr.edu.pl]

Pod kątem tegorocznych występów na międzynarodowych zawodach kosmicznych, pierwszy tydzień czerwca okazał się bardzo pomyślny dla studenckich zespołów z Polski. Po wygranej reprezentacji Politechniki Świętokrzyskiej w University Rover Challenge, rywalizację z międzynarodowymi konkurentami zakończyła na najwyższym miejscu również drużyna z Politechniki Wrocławskiej. Zespół zwyciężył w finale zmagań o najlepszą koncepcję z zakresu projektowania lotu suborbitalnego, zorganizowanym 6 czerwca w Paryżu przez Astronaute Club Européen.

Student Aerospace Challenge jest organizowanym dorocznie konkursem skierowanym do studentów krajów członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej. Organizacją zmagań zajmuje się francuskie stowarzyszenie promujące turystykę kosmiczną, Astronaute Club Européen (ACE). W całej tegorocznej edycji konkursu wzięło udział ogółem 36 zespołów z całej Europy, z których 27 w terminie przygotowało koncepcje. W finałowej fazie zmagań zameldowało się 14 akademickich drużyn.

Wiodąca czternastka prezentowała swoje projekty w Paryżu w dniu 6 czerwca br., podczas wydarzenia Suborbital Day. Projekty oceniał skład sędziowski złożony ze specjalistów firm i instytucji takich, jak: Air and Space Museum, Dassault Aviation, ArianeGroup oraz ESA.

Konkurujące ze sobą zespoły miały do wyboru jeden z dziesięciu obszarów dotyczących lotu suborbitalnego (czyli misji, w ramach której wystrzelony pojazd osiąga przestrzeń kosmiczną jedynie na krótki moment szczytowej fazy lotu, nie mając prędkości wymaganej do utrzymania się na orbicie okołoziemskiej - przekroczając jednak wymagane minimum 100 km nad powierzchnią Ziemi). Zadania dotyczyły m.in. aspektów ekonomicznych lotu, aerodynamiki, a także kontroli lotu, kwestii medycznych oraz systemów sterowania.

image
Zwycięski projekt studentów Politechniki Wrocławskiej. Fot. Grupa Innspace/Politechnika Wrocławska [innspace.pl/pwr.edu.pl]

Studenci Politechniki Wrocławskiej, skupieni w zespole Innspace, zajęli się projektowaniem kabiny załogowej i jej wyposażenia. Nad modelem pracowali: Beata Suścicka z Wydziału Architektury, Magdalena Łabowska z Wydziału Mechanicznego, Justyna Pelc z Wydziału Informatyki i Zarządzania oraz Piotr Torchała z Wydziału Mechanicznego. Ich projekt został uznany za najlepszy, a w nagrodę studenci będą mogli zaprezentować go na branżowej konferencji Europejskiej Agencji Kosmicznej, która odbędzie się w listopadzie w Belfaście.

Hipotetyczny samolot, którego kabinę modelowali polscy studenci, miał 15 metrów długości i skrzydła o rozpiętości 10 m. Zgodnie z zaprezentowanymi wyliczeniami, dysponowałby masą własną 8 ton (przy 20 tonach masy startowej z pełnymi zbiornikami paliwa). Studenci musieli uwzględnić obecność w kabinie m.in. systemów podtrzymywania życia, odpowiedniego ciśnienia powietrza oraz awaryjnych systemów ratunkowych. Ważnym aspektem było również takie zaprojektowanie wnętrza, by spełniało ono odpowiednie standardy i wymagania pasażerów, a także zapewniało pełne doznania z lotu na skraj ziemskiej granicy kosmosu.

Obok uczestników z Politechniki Wrocławskiej, Polskę reprezentowali w konkursie także studenci Uniwersytetu Warszawskiego. Ponadto w rywalizacji udział wzięli studenci z: ISAE-Supaero (Politechniki w Tuluzie), Politechniki w Bukareszcie, Uniwersytetu „Danubius” z Galati w Rumunii, Universidad Rey Juan Carlos w hiszpańskim mieście Móstoles, École centrale we francuskim Lyonie, Uniwersytetu Patraskiego (Grecja), IDEST (Institute of Space and Telecommunications Law) we francuskim Sceaux, Uniwersytetu w Liverpoolu, University College London i grupa studentów z dwóch uczelni z bułgarskiej Warny - Uniwersytetu Medycznego i Akademii Marynarki Wojennej im. Nikoli Vaptsarowa.

Reklama

Komentarze

    Reklama