Reklama

Nawigacja

Dobre wyniki systemu Galileo. Dwa nowe satelity w służbie

Fot. ESA
Fot. ESA

Podano do wiadomości publicznej raport dotyczący precyzji działania europejskiego systemu nawigacji satelitarnej za pierwszy kwartał 2017 r. Sieć Galileo uzyskała dobre wyniki w podstawowych ocenianych kategoriach. Do działającej już konstelacji włączane są nowe satelity.

Raport odnośnie sprawności Galileo w okresie od początku stycznia do końca marca br. opublikowała Agencja Europejskiego GNSS (GSA). Dokument jest dostępny online, pod tym adresem. Wykazuje on, jak w ramach pierwszych usług Galileo (Initial Services) działała usługa powszechnie dostępna (Open Service).

W ocenianym okresie w pełni użytkowych było 11 urządzeń tworzących europejską konstelację nawigacyjną. Okazały się one zdolne wysyłać „zdrowe”, prawidłowe sygnały radiowe ogółem przez 97,33% czasu badania.

Pomiary pokazały, że różnica między pozycją satelity wynikającą z przesyłanych przezeń sygnałów, a jego faktyczną lokalizacją na orbicie (Galileo Signal in Space Ranging Accuracy) nie przekraczała dla żadnego z urządzeń 1,07 m.

Ponadto konstelacja satelitów mogła dystrybuować na świecie sygnał czasu UTC z dokładnością w granicach 30 nanosekund przez 0,95 czasu trwania każdego miesiąca.

Czytaj też: Galileo ma problem z zegarami. Co dalej z rozbudową europejskiego systemu nawigacji satelitarnej?

Chociaż tworzenie sieci Galileo nie jest jeszcze ukończone, to już teraz użytkownik może z jej pomocą przez ponad 80% czasu zlokalizować swój odbiornik sygnału GNSS na powierzchni Ziemi z dokładnością lepszą niż 10 m. Natomiast uśrednione wyniki tego typu pomiarów pokazały, że w pierwszym kwartale 2017 r. można było dokonywać takiej lokalizacji z przeciętną dokładnością do 3 m w poziomie i do 5 m jeśli chodzi o wysokość n.p.m. (przy łączeniu się z czterema satelitami).

W miarę dalszego rozwoju Galileo dostępność i precyzja sygnału tej sieci będzie rosnąć. A konstelacja faktycznie się rozbudowuje. Na początku czerwca, po zakończeniu niezbędnych testów, włączone zostały do niej kolejne dwa kolejne urządzenia (nr 15. i 16.) spośród czterech satelitów Galileo, które 17 listopada ub. r. wyniosła w przestrzeń kosmiczną rakieta Ariane 5.

Ocena działania europejskiego systemu nawigacji satelitarnej w pierwszym kwartale 2017 r. została przeprowadzona przez dwa ośrodki:

  • Time and Geodetic Validation Facility w holenderskim Noordwijk,
  • Galileo System Evaluation Equipment (GALSEE) w Rzymie.

Zobacz też: SKANER Space24: Polska powinna zwiększyć swoje udziały w systemie Galileo

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!