Reklama

KOSMONAUTYKA

Dodatkowe rakiety SM-3 dla obrony przeciwrakietowej USA

Odpalenie pocisku SM-3 Block IB. Fot. Chris Szkrybalo/MDA
Odpalenie pocisku SM-3 Block IB. Fot. Chris Szkrybalo/MDA

Amerykański Departament Obrony poinformował o zakupie kolejnych 47 rakiet przechwytujących Standard Missile-3 w wersji Block-IB. Wartość zamówienia wynosi 523 mln USD.  

Transakcja zostanie zrealizowana na mocy obowiązującej umowy z firmą Raytheon, którą zawarto w 2015 roku przy okazji wcześniejszej dostawy 52 pocisków tego typuUmożliwił to zapis o opcjonalnym powiększeniu zamówienia - w wymiarze do 52 egzemplarzy rocznie na przestrzeni lat 2016-2018.

Począwszy od 2014 roku pociski kierowane SM-3 Block IB znajdują się na wyposażeniu okrętów US Navy. Stanowią one integralną część systemu Aegis Ashore, którego elementy rozlokowano m.in. w Rumunii. Zgodnie z planowanymi zamierzeniami Missile Defense Agency, pociski przeciwrakietowe tego typu mają być również rozmieszczone w Polsce, co ma nastąpić do 2018 roku. Docelowo w Redzikowie mają znaleźć się również rakiety SM-3 w wersji Block IIA.

Rakiety Standard Missile-3 to rodzina kinetycznych pocisków przechwytujących, przeznaczonych do zwalczania rakiet balistycznych krótkiego i średniego zasięgu. W fazie przygotowań badawczo-konstrukcyjnych znajduje się jeszcze wersja Block IIA, która ma docelowo być zdolna do niszczenia również zagrożeń o zasięgu międzykontynentalnym. Moment przechwycenia wrogiego obiektu może mieć wówczas miejsce bezpośrednio w przestrzeni kosmicznej.

Czytaj więcej: Testy zmodyfikowanych rakiet Standard. Trafią do Redzikowa?

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!