Reklama

W dniu 17 maja 2016 roku Wicepremier i Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki mianował dr. Włodzimierza Lewandowskiego na stanowisko prezesa Głównego Urzędu Miar. Dr Lewandowski objął stanowisko w dniu otrzymania nominacji.

Dr Lewandowski  jest fizykiem, ekspertem metrologii czasu oraz technik satelitarnych, w tym nawigacji. Przez 34 lata pracował w organizacjach międzynarodowych we Francji, gdzie w 1981 r. obronił doktorat w państwowym instytucie geodezji IGN. W latach 1985 – 2014 piastował stanowisko Naczelnego Fizyka w Międzynarodowym Biurze Miar (BIPM) w Sèvres pod Paryżem. Działał również w sprawach związanych z GPS w USA. Jest uznanym ekspertem międzynarodowym i wiceprzewodniczącym dwóch komitetów programowych ESA ds. nawigacji satelitarnej PB-NAV i telekomunikacji JCB. W roku 2014 otrzymał największe wyróżnienie światowe w dziedzinie metrologii czasu, od amerykańskiego Instytutu Nawigacji (ION). Niedawno wrócił do Polski po to by swoim doświadczeniem wesprzeć reformę polskiego sektora kosmicznego.  Warto przy tym nadmienić, że  od 2007 r. jest doradcą Grupy Parlamentarnej ds. Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej. Przewodniczy Zespołom ds. GALILEO i COPERNICUS Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.

Dr Lewandowski został mianowany na stanowisko prezesa Głównego Urzędu Miar po to by dokonać reformy polskiej metrologii, która ma obecnie charakter głównie administracji, a zgodnie z założeniami ma zostać przekształcona w wysokiej klasy instytut metrologii podobny do tych funkcjonujących w innych krajach europejskich. Instytut ten ma służyć przede wszystkim przemysłowi oraz innowacjom, a także polskiej obronności. Dr Lewandowski zamierza stworzyć w ramach tej instytucji pion wojskowy, który będzie pracować nad innowacyjnymi technologiami dla polskiej armii.

 

Metrologia to są również techniki satelitarne. Nawigacja satelitarna taka jak Galileo, systemy obserwacji Ziemi oraz wszystkie inne działania w kosmosie, wymagają zaawansowanych prac metrologicznych. To będzie jednym z zadań przekształcającej się instytucji. Zostaną powołane zespoły tematyczne np. w sprawach energii, ochrony środowiska, zdrowia, które będą złożone z przedstawicieli laboratorium Głównego Urzędu Miar, przedstawicieli przemysłu i instytutów badawczych. Jeżeli będzie taka potrzeba do współpracy zostaną poproszeni również eksperci zagraniczni. Reforma Głównego Urzędu Miar powinna potrwać ok. półtora roku i zostanie on wówczas przekształcony w Państwowe Centrum Metrologii lub Państwowe Centrum Wzorców i Technologii na wzór podobnej instytucji amerykańskiej

dr Włodzimierz Lewandowski
 

Dr Włodzimierz Lewandowski jest blogerem portalu Space24. 

Czytaj więcej: Blog dr Włodzimierza Lewandowskiego

Reklama

Komentarze

    Reklama