Reklama

Polska

Drewczyński: zastosowania biznesowe dla rozwiązań sektora kosmicznego [Space24.pl TV]

  • Wojciech Drewczyński, fot. Space24.pl
    Wojciech Drewczyński, fot. Space24.pl

”Chcemy, żeby rozwiązania, które są wytwarzane dla sektora kosmicznego miały zastosowanie biznesowe czyli, żeby były łączone od razu z przemysłem, ze spółkami Skarbu Państwa. Dzięki temu mają one większy sens biznesowy” - mówi w rozmowie z  serwisem Space24 Wojciech Drewczyński, dyrektor ds. innowacji Black Pearls VC, mentor w programie innowacyjnego akceleratora sektora kosmicznego Space3.ac. Rozmowa dotyczyła także tego jak powiązać  w ramach tego projektu potrzeby rynku oraz kosmiczne start-upy. 

"Chcemy, żeby rozwiązania, które są wytwarzane dla sektora kosmicznego miały zastosowanie biznesowe czyli, żeby były łączone od razu z przemysłem, ze spółkami Skarbu Państwa. Dzięki temu mają one większy sens biznesowy" - mówi w rozmowie z  serwisem Space24 Wojciech Drewczyński, dyrektor ds. innowacji Black Pearls VC, mentor w programie innowacyjnego akceleratora sektora kosmicznego Space3.ac i dodaje  - "Dzięki temu, że partnerzy naszego programu zgłaszają nam realne problemy do rozwiązania, a start-upy mogę te technologie wytworzyć mamy tu jasne połączenie na linii klient-sprzedawca i pomysł-rozwiązanie problemu. To jest nowatorskie i nikt tego w Europie w ten sposób nie robi." 

W rozmowie ze Space24.pl Wojciech Drewczyński zwrócił uwagę, że do tej pory nikt w Polsce nie akcelerował projektów z sektora komicznego. "Jest taki problem różnych start-upów, żeby znaleźć cel i rynek dla swojej działalności. My ten rynek tak naprawdę już mamy. Teraz musimy znaleźć te start-upy, które na ten rynek te rozwiązania będą w stanie dostarczyć" - mówi przedstawiciel funduszu Black Pearls VC i dodaje - "To jest właśnie ta różnica pomiędzy akcelerowaniem po prostu ciekawych start-upów, które mają odkrywcze pomysły, a akcelerowaniem projektów, które mają rozwiązania potrzebne na rynku." 

Warto dodać, że aplikacje do nowatorskiego akceleratora można składać do 20 czerwca br. poprzez stronę www.space3.ac. W pierwszym etapie działania programu zostanie wyselekcjonowanych 10 zespołów, które zostaną zaproszone na Preparation Camp do Gdańskiego Inkubatora Starter w terminie 27-29 czerwca 2016 roku. Przy selekcji najlepszych projektów istotną rolę odegra ma odegrać wiedza techniczna pomysłodawców, świadomość rynkowa, kompletność zespołu, potencjał biznesowy, a przede wszystkim projekt i problem, który ma on rozwiązywać. Właściwa akceleracja, przewidziana jest dla 5 najlepszych zespołów wybranych podczas sześciotygodniowego obozu przygotowawczego. Finałem pierwszego naboru do akceleratora będzie prezentacja projektów przed międzynarodową grupą inwestorów, podczas Demo Day, które odbędzie się we wrześniu br.

Jak informuje Wojciech Drewczyński: "Najlepszy zespół otrzyma 50 tys. zł na prace badawczo-rozwojowe. Ponadto przygotowaliśmy pule 2 mln zł na inwestycje. Także nawet pojedynczy projekt będzie mógł otrzymać te 2 mln zł na rozwój swojego projektu jeżeli okaże się on naprawdę perspektywiczny." 

Czytaj więcej: Startuje innowacyjny akcelerator sektora kosmicznego

Rozmówca Space24.pl odniósł się także do kwestii miasta, w którym będzie działać akcelerator Space3.ac. Zdaniem W. Drewczyńskiego Gdańsk jest dobrym wyborem: "My mamy pewien ekosystem w Gdańsku, który sektor kosmiczny stara się oddolnie rozwijać" - mówi dyrektor ds. innowacji Black Pearls VC. ale wspomina również - "Mamy już zapytania z innych miast, które są także zainteresowane, żeby uruchomić u siebie taki program akceleracyjny."

Czytaj więcej: Gdańsk stawia na wsparcie firm z branży kosmicznej

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!